Haber Detayı
30 Mayıs 2016 - Pazartesi 10:26 Bu haber 1294 kez okundu
 
10 bin fidan dikildi
2016 yılını peyzaj yılı ilan eden Bingöl Belediyesi 3 ayda kentin muhtelif yerlerinde 10 bin fidan dikti.
GÜNDEM Haberi
10 bin fidan dikildi

İlkbaharın gelmesiyle birlikte ‘Her şey Daha Yeşil Bir Bingöl için’ sloganıyla peyzaj çalışmalarına başlayan Bingöl Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yol kenarları, mezarlık alanları, refüjler ve yamaç kısımlarında 10 bin adet fidan dikimi gerçekleştirdi.Ekipler tarafından şehrin farklı noktalarına özenle ekilen, muhtelif türlerde çiçek ve çalı türlerindeki süs bitkileri şehrin görünümüne ayrı bir güzellik kattı.

Şehrin bitki örtüsüne uygun türlerin yer aldığı ağaç dikimi ile ilgili bilgiler veren Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 2016 yılında 26 kalem değişik çapta 10 bin adet muhtelif türlerde ağaç ve çalı gurubunu toprakla buluşturduklarını belirtti.

“CAMİ BAHÇELERİNİ, KUR’AN KURSLARI VE MEDRESELERİ DE DÂHİL ETTİK”

Bingöl’de yeşil dokunun her geçen gün arttığına dikkat çeken Başkan Barakazi, “Ekiplerimiz tarafından ağaç ve bitki dikim çalışmaları önemli ölçüde gerçekleştirildi. Ekiplerimiz şehrin muhtelif yerlerine ve parklarda değişik türlerden bitki grupları ekerek, seyrine doyumsuz alanlar oluşturuyorlar. Bingöl Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından şehirde; yol kenarları, mezarlık alanları, refüjler ve yamaç kısımlarında yeşillendirme çalışmaları yapılması amacıyla 26 kalem değişik çapta 10 bin adet muhtelif türlerde ağaç ve çalı gurubu şehrin dört bir yanında toprakla buluşturduk. Ağaç dikim çalışmalarına Okulları, Cami bahçelerini, Kur’an Kursları ve medreseleri de dâhil ettik. Parklara, ana arterler ve caddeler boyunca yan bantlara, yeşil alanlara, yamaçlara, kavşak ve göbeklere, refüjlere, çeşitli cins ve türlerdeki muhtelif türlerde ağaç ve çalı gurubu diken ekiplerimiz, Şehir Mezarlığı Hatice Belgin Caddesi’nin yamaç kısımlarına setler yapılarak ağaçların dikimi gerçekleştirilmiştir. Ekiplerimiz tarafından yamaç kısımlara damlama sulama sistemi yapıldı. ‘Her şey Daha Yeşil Bir Bingöl için’ peyzaj çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Barakazi, peyzaj çalışmaları kapsamında, Lübnan sediri, sarıçam, adi kurtbağrı, ıhlamur, dağ karaağacı, pembe çiçekli ılgın, sarkık huş, alıç, dağ çamı, ağlayan çam, mavi ladin, leylak, mavi arizona servisi, yedi veren gül, tatar hanımeli, melez çam, yayılıcı ardıç, altın çamı, ateş dikeni, beyaz kartopu, mor salkım, sarmaşık gül, kayısı, badem, ceviz ve karadut olmak üzere 26 kalem değişik çapta 10 bin adet fidanın toprakla buluşturulduğunu söyledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, bin, fidan, dikildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı