Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 00:18 Bu haber 1122 kez okundu
 
179 çiftçiye 236 bin 955 TL ödeme yapılacak
Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, ÇATAK projesi kapsamında 179 çiftçiye 236 bin 955 TL ödeme yapılacağını belirtti.
GÜNDEM Haberi
179 çiftçiye 236 bin 955 TL ödeme yapılacak

Tarımsal arazilerde toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ile yoğun tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik gerekli kültürel tedbirlerin alınması amacını taşıyan "Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma" İl ÇATAK Uygulama Komisyonu Toplantısı  Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yapıldı.

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır başkanlığında gerçekleşen toplantıya, İl Müdür Yardımcısı Sabri Gündoğdu, bitkisel üretim ve bitki sağlığı şube müdürü, ilçe müdürleri ve teknik personel katıldı.

Konuya ilişkin teknik bilgiler sunan Ziraat Mühendisi Muhammed Yaşar, "Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) projesinde, bakanlığımız, üreticilerimizin desteklenmesini 3 kategoride yapmaktadır ve 3 yıl süre ile desteklemeden faydalanmaktadırlar” dedi.

Yaşar, “Birinci kategori; tek yıllık bitkilerin üretildiği alanlarda minimum toprak işlemeli tarımın yapılmasıdır.

İkinci kategori; toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun önlenmesi amacıyla; setleme, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, drenaj, jips uygulaması, malçlama, ahır veya çiftlik gübresi, yeşil gübreleme uygulaması, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden en az ikisinin birlikte yapılması veya bu tedbirlerden en az biriyle birlikte arazinin boş  bırakılması uygulamasıdır.

Üçüncü kategori; su tüketimini asgariye indirecek uygun basınçlı sulama sistemleri ile birlikte Entegre Ürün Yönetimi genel prensiplerinde gübre ve bitki koruma ürünlerinin kullanılması, organik tarım veya iyi tarım uygulamalarının, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması, kapalı  drenaj sisteminin, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması şeklindedir.

2018 yılı için ÇATAK Projesi destekleme miktarları dekar başına, birinci kategori için 30 TL, ikinci kategori için 60 TL, üçüncü kategori için 135 TL’dir” dedi.

Toplantı sonrası açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, Bingöl’de ÇATAP projesinin 2014 yılından beridir uygulandığını belirterek,

2018 yılında merkez ve 3 ilçemizde (Adaklı, Solhan ve Karlıova) toplam 179 çiftçimize 3.294,991 dekar  alanda, 236.955,60 TL destekleme ödemesi yapılacak. ÇATAK desteklemeleri bakanlık politikaları çerçevesinde devam ettirilecektir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 179, çiftçiye, 236, bin, 955, TL, ödeme, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı