Haber Detayı
01 Nisan 2017 - Cumartesi 14:28 Bu haber 1540 kez okundu
 
2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü"
2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü" dolayısıyla Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm.Dr. Mehmet Şahin, Otizm'in bir beyin hastalığı olduğunu söyledi
SAĞLIK Haberi
2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü

Şahin Otizm hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Otizm nedir?

Günümüzde her 68 çocuktan biri otizm tanısıyla karşılaşmaktadır. Otizm, bir beyin hastalığıdır. Otizm bir "zihinsel engel ya da zeka geriliği" değildir. Otizm, kabaca " sosyal iletişim ve etkileşim bozukluğu" dur. Ancak bazı hastalarda hem zeka geriliği hem de otizm hastalığı beraber görülebilir. Hem kız­larda hem erkeklerde görülebilen ancak erkek çocuklarında biraz daha sık görülen bir hastalıktır.

Otizm belirtileri her otizm hastasında farklılık gösterebilir. Bu yüzden otizm tek bir hastalık değildir, otizm spektrum bozukluğu (OSB) dediğimiz daha geniş bir şemsiyenin altında toplanan belirtiler kümesidir. Hafif, orta ve ağır şiddette hastalık kendisini gös­terebileceği için özellikle de hafif şiddetli va­kalar gözden kaçabilir. Bu yüzden sosyal iletişim ve etkileşimin "varlığı-yokluğu"ndan ziyade kalitesi de önemli bir göstergedir.

Otizm tanısı nasıl konur?

Otizm tanısı çocuk psikiyatrisi alanında uzman doktorlar tarafından klinik öykü, muayene, izlem ve hekimin gerektiğinde kullandığı tetkiklerle konur. Otizm genellikle 3 yaşından önce teşhis edilmesine rağmen, bazı belirtiler daha erken yaşlarda hatta 6­12 aylıkken bile ortaya çıkabilmektedir. Aile­nin otizm belirtileri hakkında bilgi sahibi olması ve belirtileri fark etmesi erken tanı konulma ihtimali artırır. Bazı otizm vakala­rında kazanılan beceriler (konuşma, tuvalet alışkanlığı gibi) sonradan kaybedilebilir. Ai­leler genellikle "Neredeyse cümle kuracak diye beklerken bildiği kelimeleri de söyle­mez oldu, unuttu" diye anlatabilirler. Yani gerileme olabilir. Erken tanının son derece önemli olduğu bir rahatsızlıktır.

Otizmin sebebi nedir?

Otizm sebebi hala büyük ölçüde bilin­mezliğini korumaktır. Çeşitli genetik ve çev­resel faktörler suçlanmıştır, fakat bozukluğun sebebine ilişkin kesin bir neden hala bulunamamıştır.

Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Bu nedenle otizm spektrum bozukluğunu her çeşit toplumda, farklı coğ­rafyalarda, ırkta ve ailede benzer oranlarda rastlanmaktadır. Otizm hastalığında epilepsi hastalığının sıklığı artar. Otizm hastalığı; down sendromu, frajil x, tuberoskleroz, pra- der-willi gibi gibi toplumda az görülen has­talıklara daha sık eşlik eder.

Hangi durumlara dikkat etmeli ve Aileler otizmden şüphelenip hekime başvurmalı­dır?

^ Çocuklarının konuşması geciktiyse (12 aylık olmasına rağmen babıldamıyorsa, 16 aylık olmasına rağmen tek kelimelik ko­nuşması yoksa, 24 aylıkken 2 kelimelik cümle kurmuyorsa)

^ Annesinin gülümsemesine karşılık vermiyorsa

^ Göz teması zayıfsa veya hiç kurmu­yorsa,

^ İlgilendiği bir şeyi ebeveynine gös­termiyorsa

^             12 aylıkken ilgisini çeken bir şeyi

parmağı ile işaret etmiyorsa, etse bile sizin

 

de o ilgisini çeken şeyle ilgilenip ilgilenmedi­ğinizi gözüyle kontrol etmiyorsa

^ Basit jest ve mimikleri kullanmı­yorsa (bay bay yapma, öpücük atma, sinirle­nince kaş çatma gibi)

^             Herhangi bir yaşta dil ya da sosyal

becerilerinden herhangi birinin kaybı varsa ^ "Cee eee" tarzı oyunlar oynayamı- yorsa

^ Oyuncaklarla oyun kurmak yerine amaçsız oynuyorsa (sürekli oyuncakları dizme, oynama yerine sürekli açıp kapama, oyuncak arabayı sürmek yerine sürekli alıp tekerini çevirme gibi)

^             Çocuklarla oynamak yerine kendi

başına oyun oynamayı tercih ediyorsa, sanki kendi dünyasında gibiyse

^             Mahsusçuktan (hayali oyun, ...mış

gibi oyun) oynamıyorsa

^ Aynılıkta ısrar ediyorsa, rutinlerine sıkı sıkıya bağlıysa, kısıtlı bir ilgi alanı varsa ^ Heyecanlanınca ya da sinirlenince kendi etrafında dönme, ellerini çırpma gibi uygun olmayan amaçsız hareketleri varsa ^ Dış dünyayla iletişim yalnızca ihti­yaçlarını gidermek düzeyindeyse (sizi bir aletmişsiniz gibi tutup ihtiyaçlarına ulaşmak için kullanmak gibi)

^ Basmakalıp veya tekrarlayıcı aynı hareketleri varsa

^ Yabancı bir ortamda yalnız başına kaldığında anne babasını aramıyorsa ve/veya dışarıdan geldiklerinde onları kar­şılamıyorsa

^ Konuşması varsa bile yalnızca söy­leneni tekrarlıyorsa, tonlaması yoksa vurgu­lamaları yapamıyorsa. Konuşmayı bir iletişim aracı olarak kullanamıyorsa Otizmin tedavisi var mıdır?

Otizmin sebebi net olmadığından, se­bebe yönelik bir tedavi yoktur. Ancak otizm hastalarına yönelik devletimizin ücretsiz olarak karşıladığı eğitim programları, aile­nin tedaviye uyumu ve erken yaşta müda­hale ile belirtiler bazı hastalarda neredeyse tamamen kaybolmaktadır. Otizm bozuklu­ğunun öncelikli tedavisi eğitim ve erken ta­nıdır. Otizm bozukluğunun belirtilerini düzeltecek bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak özellikle otizm hastalarında, daha sık görü­len davranış sorunları ve diğer eşlik eden

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2, Nisan, “Dünya, Otizm, Farkındalık, Günü",
Yorumlar
Haber Yazılımı