Haber Detayı
14 Haziran 2016 - Salı 15:45 Bu haber 1426 kez okundu
 
90 derecede ekmek kavgası
Bingöl’de ramazan ayının hem yaz ayına denk gelmesi hem de fırın sıcaklığının 60 ile 90 derece arasında değişmesi taş fırın ustalarının ekmek paralarını taştan çıkarmalarına engel olmuyor.
- Haberi
90 derecede ekmek kavgası

Bingöl’de her ramazan ayında olduğu gibi oruç ibadetini en zor şartlar altında yerine getirmeye çalışan fırıncı ustalar, önceki yıllara göre havaların daha serin olmasını kendilerine kolaylık sağladığını belirttiler. Özellikle iftar vaktinin yaklaştığı saatlerde talebin daha fazla olması nedeniyle fırınlarda da sıcaklığın arttığını belirten ustalar, havaların şimdilik biraz serin olmasının kendilerini rahatlattığını söyledi.

Ekmek paramızı ekmekten çıkarıyoru

Ramazan ayının hem yaz ayına denk gelmesi hem de fırının sıcaklığının yüksek derecelerde olması ekmek paralarını kazanmaya engel olmadığını belirten Çevlik fırın ustası Bayram Gengörü, 1985’ten beri Bingöl’de taş fırın ustası olduğunu belirterek, ‘’ Ramazan ayını yüksek sıcaklıklarda çalışarak geçirmeye çalışıyoruz. Özellikle iftar saatlerinde yoğunluk arttıkça fırının ateşi de artıyor. Bu sıralarda en çok etkilendiğimiz zamanlar oluyor. Özellikle ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi işimizi daha da zorlaştırıyorken bu yıl geçen yıllara göre ramazanın ilk 10 günü oldukça serin geçti. Bu da bizim için çok olumluydu. Fakat hava durumları havaların önümüzdeki günlerde daha da sıcak olacağını söylüyor. Yıllarca işimizi bu şekilde yaptık. Sonuçta ekmeğimizi, bu işten çıkarıyoruz. Çok şükür yinede orucumuzu tutabiliyoruz’’ dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 90, derecede, ekmek, kavgası,
Yorumlar
Haber Yazılımı