Haber Detayı
18 Mayıs 2016 - Çarşamba 12:49 Bu haber 971 kez okundu
 
Ambulans sorunu meclis gündeminde
Geçtiğimiz günlerde Bingöl basınında oldukça yer alan Karlıova ilçesi Taşlıçay köyünde yaşayan diyaliz hastası Osman Uçar (10)’ın yüksek ateş ve tansiyon nedeniyle hastaneye kaldırılması ve Doktoru tarafından Elazığ’a sevkine karar verilen Uçar’ın bir buçuk saat Ambulans beklemesi HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy tarafından meclise taşındı.
GÜNDEM Haberi
Ambulans sorunu meclis gündeminde

Bingöl de yaşanan sağlık hizmetleri konusunda eksiklikler nedeniyle vatandaşların mağduriyeti devam etmektedir. Son olarak Karlıova ilçesi Taşlıçay köyünde diyaliz hastası Osman Uçar (10) yüksek ateş ve tansiyon nedeniyle 11.05.2016 tarihinde saat 24.00 sularında ailesi tarafından götürüldüğü Karlıova Devlet Hastanesinde hekim, sağlık personeli ve ekipman eksikliği nedeniyle Elazığ’a sevk edildi. Ancak; İlçede,tek ekiple hizmet veren 112 Acil Servis ekibi başka bir hastanın sevkini gerçekleştirmek üzere ambulansla Bingöl il merkezine gittiği için hasta gece yarısı saat 03:20 ye kadar ambulansın gelmesini beklemek zorunda kalmış veancak sabaha karşı tedavi edilmek üzere Elazığ’a götürüldü. Karlıova Devlet Hastanesindeki hekim ve personel eksikliği nedeniyle vatandaşlar sık sık Bingöl Devlet Hastanesi veya çevre illere sevk edilirken. Bağlı bulunan köylerle beraber yaklaşık 40.000 nüfusu olan Karlıova ilçesinde tek ekip ve 2 ambulanslahastalara hizmet veren 112 Acil Servisi iseoldukça yetersiz kalmaktadır. Bu güne kadar birçok vatandaşımız tedavilerindeki gecikme nedeniyle ciddi ve kalıcı hasarlara maruz kalmıştır. Bingöl il, ilçe ve köylerinde yaşayan bir çok vatandaşlar ekip ve ekipman eksikliği nedeniyle bekletildikleri acil müşahede odalarında ve sevk edildikleri illere giderken yollarda yaşama tutunma mücadelesi vermekte. Geçtiğimiz hafta belirtilen durumu yaşayan Osman Uçar’ın durumu yerel basında yer bulması üzerine HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy tarafından meclise taşındı. Özsoy konu ile ilgili verdiği önergede;

  1. Bakanlığınız diyaliz hastası Osman UÇAR’ın (10) ekip ve ekipman eksikliği nedeniyle yaşadığı mağduriyetten haberdar mıdır?Osman UÇAR’ın durumu ile ilgili her hangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  2. Karlıova ilçesinde yaşanan ambulans ve ekipman eksikliğini gidermeye yönelik çalışmalarınız nelerdir?
  3. Bingöl ili genelinde hizmet veren 112 Acil Servis ekip ve ambulans sayısı kaçtır? Bu sayıyı arttırmaya yönelik bir çalışmanız var mıdır?
  4. Son 5 yılda Bingöl il, ilçe ve köylerinden hekim, sağlık personeli ve ekipman eksikliği nedeniyle gerekli müdahale yapılamadığı için başka illere sevk edilen hasta sayısı kaçtır?
  5. Bingöl il genelinde yaşanan sağlık hizmeti eksikliklerini gidermeye yönelik bir çalışmanız var mıdır? Var ise nelerdir?
  6. Bingöl’de sağlık hizmetleri konusunda yaşanan eksiklik veya ihmalkarlıklar hakkında Bakanlığınız tarafından son 10 yılda kaç idari ve hukuki soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmalar ne aşamadadır veya nasıl sonuçlanmıştır? sorularını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması üzerine TBMM’ye sundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ambulans, sorunu, meclis, gündeminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı