Haber Detayı
22 Mayıs 2016 - Pazar 00:06 Bu haber 1656 kez okundu
 
Artık tam kapasite çalışıyor!
TÜRK Hava Kuvvetleri’nin Konya merkezli kullandığı Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçakları, tam kapasiteyle çalışmaya başladı.
TEKNOLOJİ Haberi
Artık tam kapasite çalışıyor!

Konya merkezli uçan ''Barış Kartalı'' uçaklarından Hava Kuvvetleri envanterinde toplam 4 adet bulunuyor.


Kuzey, güney, doğu ve batı adını taşıyan uçaklar, 24 saat esasına göre görev yapıyor. Boeing 737-700 yolcu uçağının üzerine takılan radar sistemi, 1 metrelik İnsansız Hava Aracı’na kadar aynı anda çok sayıda hedefi takip edebiliyor.

TÜRKİYE TAZMİNAT TALEP ETMİŞTİ

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Amerikalı imalatçı Boeing arasında yapılan anlaşmayla, Temmuz 2007’de başlaması planlanan teslimatlar geçen yıl sonunda tamamlanmıştı. Türkiye radar sistemlerinin tam kapasite ile çalışmaması nedeniyle Boeing’ten tazminat talep etmişti.

TAM HAREKET YETENEĞİNE KAVUŞTU

Gözden geçirme anlaşması sonrasında Boeing’e geç teslimat cezası kesilirken uçaklar yüzde 98 kapasite ile Hava Kuvvetleri tarafından teslim alınmıştı. Türk hava sahasına giren bir metrelik İnsansız Hava Araçlarını bile tespit edebilen 'uçan radar’ sistemi, 19 Mayıs’ta tamamlanan denetlemenin ardından 'tam hareket yeteneğine’ kavuştu.

Toplam 10 kişilik uçuş ekibine sahip uçak, saatte 853 kilometre uçuş hızına sahip. 360 derece 360 kilometreyi tarayabilen uçak, aynı anda çok sayıda hava aracı veya deniz hedefini takip edebiliyor.

 

Kaynak: (Haber 7) - haber7 Editör:
Etiketler: Artık, tam, kapasite, çalışıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı