Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 16:36 Bu haber 1305 kez okundu
 
Bingöl’e ait soru havuzu oluşturulacak
İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Ölçme Değerlendirme Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’e ait soru havuzu oluşturulacak

Eğitim seviyesinin yükseltilmesi, ulusal ve uluslararası sınavların yapılması ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın soru bankasına soru hazırlama amacıyla kurulan Ölçme Değerlendirme Merkezinin, kısa sürede büyük başarılara imza attığı bildirildi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezinin 19 Mart 2018 tarihinde kurulduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Merkezin işleyişinin, bir il milli eğitim şube müdürü koordinasyonunda 4 öğretmen ile yürütüldüğünü söyledi.

Engin, şunları söyledi: “Bakanlığın ve il milli eğitim müdürlüğünün ölçme, değerlendirme, sınavlar, analiz, raporlama gibi alanında vereceği görevleri yerine getirmekle yükümlü olan birimdir. İl izleme araştırmalarını yürütmek, ulusal ve uluslararası izleme çalışmalarının PISA, TIMSS, ABİDE ve il ortak yazılı sınavlarının yürütülmesi için kurulan Ölçme Değerlendirme Merkezi eğitimde başarı çıtasını yükseltmeyi hedefliyor. Türkiye’de Aralık ayı itibarı ile 81 ilde kurulan Ölçme Değerlendirme Merkezi Bingöl ’de de Mart 2017 tarihinde kuruldu. 100. Yıl Ortaokulu giriş bölümünde hizmete giren Ölçme Değerlendirme Merkezi bugüne kadar birçok çalışma gerçekleştirdi. Ölçme Değerlendirme Merkezi hazırladığı sorularla öğrencileri sınıflar arası, okullararası ve Türkiye genelinde yapılacak sınavlara hazırlayacak. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığını soru bankasına da soru hazırlayacak olan Bingöl Ölçme Değerlendirme Merkezi, öğretmenlere ölçme değerlendirme alanında eğitim vermeye başladı.”

Bingöl olarak on aylık süre içerisinde bazı ulusal ve uluslararası sınavlar yaptıklarını belirten Eng,n, “TIMSS pilot uygulama sınavı, ABİDE-4 ve ABİDE-8 sınavları yaptık. 2016 ABİDE-8 il raporunu yayımladık. Merkez ilçemizde bulunan 54 öğretmenimiz ile ABİDE-4 sınavlarının çalıştayını yaptık. Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri alanında 98 bin sorunun cevabını okuduk. İl genelinde bütün 5. sınıflara İl İzleme Araştırması Uygulaması yapıldı ve uygulamanın değerlendirilmesi yapılarak raporlaştırıldı. Önümüzdeki dönemde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğrenci gelişimini takip etmek amacıyla bütün okul düzeylerinde İl İzleme Araştırması Uygulaması yapılacaktır. İl izleme araştırmaları ve ortak sınavlarda hiçbir öğrenciyi ve okulları karşılaştırmadan hangi konularda eksiklikleri olduğu belirlenecek. Öncelikli hedefimiz Bingöl’ün ölçme değerlendirme kapasitesini en üst seviyeye çıkararak, ildeki bütün ölçme değerlendirme işlerini ortak ve nitelikli bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır. Milli Eğitim Bakanlığımız Ölçme Değerlendirme Merkezlerine son derece büyük önem vermektedir. Bu merkezler aracılığıyla öğrenci gelişimine ait veriler depolanıp okul tabanlı değerlendirme modeli hedeflenmektedir. Merkezimiz tarafından uygulanan sınavlardan sonra sınavlara ait raporlama yapılarak uygulamaların işlevselliğine katkı sunulmuştur. Merkezimiz tarafından yapılacak olan ortak sınavlarla okullarda kazanımların gerçekleştirilme oranları belirlemek istenmektedir. Bu kapsamda 80 öğretmenimize test hazırlama ve test geliştirme eğitimleri verildi. Bu eğitimlerle ilimize ait soru havuzu oluşturacağız. Öğretmenlerimizden gelen sorular ile il düzeyinde Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı derslerinden ortak sınavlar yapmaktayız. Önümüzdeki dönemden itibaren ortak sınavların sayıları artırılarak her sınıf düzeyinde farklı branşlarda yazılı sınavı yapılması hedeflenmektedir. İlerleyen sürelerde öğretmenlerimize ölçme değerlendirme ile ilgili çeşitli eğitimler verilerek ölçme değerlendirme alanında farkındalık oluşturacağımıza inanarak bütün paydaşlarımıza başarılar dilerim’ dedi.

Bingöl’de Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından ilk kez il genelinde 7. sınıf Türkçe, ve 9. sınıf Edebiyat derslerinden 26-27 Aralık tarihlerinde ortak sınav yapılacağı bildirildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’e, ait, soru, havuzu, oluşturulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı