Haber Detayı
04 Haziran 2016 - Cumartesi 11:35 Bu haber 1201 kez okundu
 
Camiler ramazana hazır!
Bingöl'de, Ramazan ayı hazırlıkları kapsamında camilerin temiz ve daha iyi bir koku vermesi için merkez Ulu Cami gül suyu sıkılarak dezenfekte edildi.
GÜNDEM Haberi
Camiler ramazana hazır!

Ramazan ayı hazırlıkları kapsamında merkez Ulu Cami gül suyu ile yıkandı.  Camilerin daha temiz ve güzel kokması için başlatılan hazırlıklar kapsamında Bingöl Ulu Camiye 18 litre gül suyu sıkıldı.

“Ulu Camiye 18 litre gül suyu sıkılarak dezenfekte edildi”

Ramazan ayı hazırlıkları münasebetiyle camilerimizi gül suyu ile dezenfekte çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Pakson sağlık hizmetleri ilaçlama firması sahibi Murat Oyunlu,  “Ramazan ayı başlagıcı ile beraber camileri gül suyu ile dezenfekte ediyoruz. ibadet için gelecek vatandaşlarımız için güzel bir hizmet yapalım dedik. Bunun da camileri gülsuyu ile yıkamak olduğunu düşündük. Burada 18 litere gül suyunu ve 2 litere saf gül ayağı ile sulandırılmış prepatımızı camiye kullanacağız. ULV sistemiyle püskürtme yapacağız.  Bu koku yaklaşık 20 ile 25 etkisini devam edecek ve camimiz tertemiz olacak. Gül suyunu biliyorsunuz Hz Muhammed'in (sav) kokusudur. Kokusu güzel ve Cennetin kokularındandır. Bu kokunun camilerimizde sürekli hissedilmesi ve temiz ortamın sağlanması için bu çalışmayı örnek olarak yapıyoruz.” Diye konuştu.

“Manevi temizliğin yanında maddi temizlikte şart”

Cami cemaatimize dahi iyi bir hizmet vermek gayreti içinde olduklarını belirten Ulu cami imamı Mücahit Çelik,  “Ramazan ayına yakınlaşmış bulunuyoruz. Ramazan öncesi son olarak kıldığımız Cuma namazı ile beraber, bir kaç gündür camimizde ramazan hazırlığını yapıyoruz. Cami cemaatimize dahi iyi bir hizmet vermek gayreti içindeyiz. Ses sistemleri olmak üzere iç-dış temizlik ve cemaatimizin rahat edebileceği ortamı hazırlama hususun da gereken hassasiyeti gösteriyoruz. İnşallah bun konuda muvaffak oluruz. Bu kapsamında cami ortamı ve iç temizliğin ibadete hazır olması için ve cami cemaatimizin daha rahat bir nefes alabilmeleri için gül suyu ile dezenfekte ediyoruz. Ramazana girerken, manen hazırlık yaptığımız gibi tevbe ve istiğfarla günahlarımızdan dönüş yaparken, maddi temizliğede önem vermemiz gerekiyor.  Bunun gereğini de yapıyoruz. İnanıyorum ki diğer camilerde de bu hazırlıklar yapılıyor. Camimizde teravih namazı kılındığı gibi öğle ve ikindi vakitlerinde mukabele okunacak.

Çelik son olarak, “Rabbimiz inşallah bu Ramazan ayını hakkımızda hayırlara vesile kılsın diyoruz. İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı durumdan biran önce kurtula bilmeyi ümmet olarak, insanlık olarak, cenabı hak nasip ve müyesser eylesin.” Diye belirtti.

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: Camiler, ramazana, hazır!,
Yorumlar
Haber Yazılımı