Haber Detayı
04 Aralık 2018 - Salı 01:06 Bu haber 1118 kez okundu
 
ÇAPAK: “ASIL ENGEL DÜŞÜNMEMEKTİR”
Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Organlarımızın eksikliği aslında bir engel değildir. Düşünce ve tefekkürden yoksun olmak engelliliktir” dedi.
GÜNDEM Haberi
ÇAPAK: “ASIL ENGEL DÜŞÜNMEMEKTİR”

Bingöl Üniversitesi ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir program düzenlendi. ‘Engellilik Hepimizin’ resim sergisi ve güne dair sunumların yapıldığı konferansa Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak da katıldı.

Bingöl Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü, Bingöl Üniversitesi Sosyal Hizmet ve Etkileşim Kulübü ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından, Bingöl Üniversitesi Enstitüler Konferans Salonunda düzenlenen program, enstitüler binası balo ve sergi salonundaki resim sergisinin açılışı ile başladı.

‘Engellilik Hepimizin’ temalı resim sergisinin açılış kurdelesini Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü M. Emin Çakan ve İl Sağlık Müdürü M. Emin Gündoğdu tarafından kesildi.

Resim sergisinin gezen Rektör Prof. Dr. Çapak ve beraberindekiler, sergideki resimleri tek tek inceleyerek, resimler hakkında bilgi aldılar.

Serginin ardından güne dair düzenlenen ve konuşmacılarının Bingöl Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Abdullah Taşkesen ile Bingöl Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Yunus Bucuka’nın olduğu konferansa öğrencilerin ve vatandaşların ilgisi yoğundu.

Programda selamlama konuşması yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, asıl engelin düşünmemek olduğunu söyledi.

İnsanların herhangi bir organının eksik olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Çapak, “Organlarımızın eksikliği aslında bir engel değildir. Düşünce ve tefekkürden yoksun olmak engelliliktir. Cenab-ı Allah, yedi yüzden fazla ayette insanlara ‘Niçin düşünmüyorsunuz? Niçin Affetmiyorsunuz? Niçin tefekkür etmiyorsunuz?’ Diyerek düşünceye ve tefekküre davet etmektedir. Aslında her birimiz insan olarak, toplumda var olan bireyler olarak düşüncemizi işletebilirsek ve düşüncenin gereklerini yerine getirebilirsek engel olarak sayılan şeyleri de ortadan kaldırmış oluruz. Fiziksel engellik elbette toplumda var. Şunu unutmamalıyız ki engellilik bir tercih değildir. Engellilik doğuştan geleceği gibi sonradan her an bizi bulabilen bir durumdur. Bütün kurumlar birlikte çalışarak engellilerin toplumsal yaşamda karşılaştıkları sorunları gidermeliyiz” dedi.

“BİNGÖL’DE 20 BİNDEN FAZLA ENGELLİ VAR”

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü M. Emin Çakan ise, Bingöl’de 20 binden fazla engelli vatandaşın bulunduğunu belirtti. Kurum olarak sadece bir gün değil 365 gün boyunca engelli vatandaşlara hizmet verdiklerini ve her günün onlar için önemli olduğunu ifade eden Çakan, bütün engelli vatandaşların kendileri için özel statüde olduklarını ifade etti.

Konferansın ilk konuşmacısı Prof. Dr. Taşkesen, engelli vatandaşların toplum içinde pek çok sorunla karşılaştığını belirtti. Toplumun ve kurumların engellilerin hayatını daha da kolaylaştırması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Taşkesen, “Engelli ve özürlü kelimelerini dahi kullanmamız gerekiyor. Çünkü onlar toplumu ve insanları engellemiyorlar. Toplum onları engelliyor. Bizim onların hayatlarını kolaylaştırmamız gerekirken, onlara hayatı zorlaştırıyoruz” diye ifade etti.

Engellilerin istekleri ve karşılaştıkları sorunların giderilmesi konusunda detaylı analizler yapan Dr. Öğretim Üyesi Yunus Bucuka, “Engelliler, ailelerinden eğitimcilerine, toplumsal olarak sorumlu ve gönüllü tüm kişi ve kuruluşlardan hiç kimseye muhtaç olmadan kendi koşulları ölçüsünde toplumsal hayata dâhil olmak istemektedirler. Engellilerin karşılaştıkları sorunları çözmek için topluma aktif bir şekilde katılmaları gerekmektedir. Dolayısıyla engellilerin başarılı bir sosyalleşmeden geçmeleri zorunlu görünmektedir. Bilimsel bilgilerle engellilere yönelik toplumsal duyarlılık ve bilinç düzeyinin arttırılmasına, onların toplumla bütünleşmelerini sağlayabilecek sosyal politikaların üretilmesine ihtiyaç duyulmaktadır” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: ÇAPAK:, “ASIL, ENGEL, DÜŞÜNMEMEKTİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı