Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 15:21 Bu haber 1194 kez okundu
 
Cezalar 6500 TL’den başlayacak
Aksine bir erteleme olmaz ise, 1 Temmuzdan itibaren yürürlüğe girecek olan İş sağlığı ve iş güvenliği yasası, sigortalı işçi çalıştıranlar için işyerleri az tehlikeli işyeri statüsünde olsa dahi iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundadırlar.
GÜNDEM Haberi
Cezalar 6500 TL’den başlayacak

Kendi işyerinizde iş güvenliği uzmanı olabilmek için uzaktan eğitim veren Anadolu Üniversitesi’nin e-sertifika programlarına başvurup sertifikanızı alabilirsiniz. Aksi takdirde katlanılması güç olan sabit ve değişken giderlerinize bir yenisi daha eklenebilir.

10 KİŞİDEN AZ ÇALIŞANI OLANLAR

10 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerindeki işveren veya işveren vekilleri; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokole göre e-sertifika programlarına başvurup, istenen şartları yerine getirmeleri halinde, program sonunda alacakları sertifika ile kendi işyerlerinde iş güvenliği uzmanına ihtiyaç duymadan kendileri yapabilirler.

CEZALAR AĞIR

01 Temmuzdan itibaren kapsama dahil olacak olan az tehlikeli ve çalışan sayısı 10’ dan az olan tüm işyerlerini ağır cezalar bekliyor. Uygulamada herhangi bir erteleme olmazsa en ufak cezalar bile 6.500 TL’ den başlıyor. Çeşitli ağır cezalara muhatap olmamak için uzaktan eğitim veren ya da bu konuda bakanlık ile protokolü olan kurum ve kuruluşların sundukları eğitimlere katılıp sertifika alma imkânı da mevcuttur.

Özellikle sürekli işyerlerinden olan ve az tehlikeli olan işleri yapanlar işçi çalıştırmaları halinde doğacak olan yasal zorunlulukları bu sayede kendileri ilave bir maliyet unsuru ile karşılaşmadan kendi imkânları ile kendi kendilerine hizmet sunabilirler.

MALİYETLER YÜKSEK VE ZORUNLUDUR

İşyerlerinde artan çeşitli maliyetlere bakıldığında genellikle değişken maliyetler ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından hayata geçirilen uygulamalar sonucu işverenlerin veya esnaf ve sanatkârların belli bir maliyet unsuru ile karşı karşıya kaldıkları görülmektedir.

Son yıllarda özellikle iş sağlığı ve güvenliği alanında hayata geçirilen iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve ebe çalıştırma zorunluluğu karşısında özellikle tehlikeli işyerlerinden olan inşaat sektöründe işverenlere ayrı bir zorunluluk getirildiği görülmektedir.

                                                                              

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cezalar, 6500, TL’den, başlayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı