Haber Detayı
18 Mayıs 2016 - Çarşamba 12:53 Bu haber 1160 kez okundu
 
DBP, Engelli önergesi rededildi
Demokratik Bölgeler Partisi Belediye Meclis grubu Başkanı Cihat Yıldırım Mayıs ayı Meclis toplantısında, engelli vatandaşların sorunlarına yönelik sunulan önergelerinin Yücel Barakaazi tarafından Bingöl'de engellilere yönelik hemen hemen hiç bir sorun kalmadığını söyleyerek Belediye’ye haksızlık yapıldığı cevabıyla önergenin gündeme bile alınmadan oy çokluğu ile red edildiğini söyledi.
- Haberi
DBP, Engelli önergesi rededildi

Demokratik Bölgeler Partisi Belediye Meclis grubu Başkanı Cihat Yıldırım yaptığı basın açıklamasında ‘‘ Hemen hemen her hafta Bingöl basınında da karşılaştığımız haberlerin başında gelmektedir. Bu haberlerde kaldırımların, yolların ve sosyal alanların, engellilerin yaşamını zorlaştırdığı, Bingöl'de faaliyet gösteren halk otobüslerine, bırakın engelli yurttaşların, sağlıklı yurttaşların bile binmekte zorlandığı gözlemlenmektedir. Maalesef sosyal olarak da bu duyarlılığın olmadığı da ayrı bir gerçekliktir.  Kaldırım işgalleri, kaldırım üzerine araç park edilmesi gibi çoğu engel, engelli yurttaşlarımızı, hayata katılmalarında ve sosyalleşmelerinde önemli derecede olumsuz etkilemektedir.  Bu sorunlar yumağı tabii ki sosyal farkındalıkla azaltılabilir ancak bunun, Belediye başta olmak üzere diğer idari kurumlar tarafından da alınacak tedbirler ve kolaylaştırıcı çalışmalarla en aza indirilmesi mümkündür. Bizler de Demokratik Bölgeler Partisi Belediye Meclis grubu olarak Mayıs ayı Meclis toplantısında, engelli yurttaşlarımızın sorunlarına yönelik bir önerge hazırlayıp sunduk. Bizler böylesine hassas bir konunun tüm meclis tarafından olumlu karşılanacağını düşünüyorduk.  Ancak önergemiz gerçekten hayret verici bir şekilde, sayın başkan Yücel BARAKAZİ tarafından, sanki belediyeye hakaret etmişiz gibi bir tavırla karşılandı. Bingöl'de engellilere yönelik hemen hemen hiç bir sorun kalmadığını söyleyerek Belediye’ye haksızlık yaptığımızı beyan etmiş ve önergenin gündeme bile alınmadan oy çokluğu ile reddine sebep olmuştur. Gerçekten Bingöl bu standartları yakalamış ise gurur duyulacak bir durumdur. Eğer böyleyse Belediye Meclisi'nin gündemini gereksiz yere işgal ettiğimiz ve rahatsızlık verdiğimiz için çok üzüntü duyarız!’’ ifadelerini kullandı.

Demokratik Bölgeler Partisi Belediye Meclis grubunun engelliler ile ilgili verdiği önerge;

02.05.2016

KONU:  ENGELLİLERİN ENGELLERİNİN KALDIRILMASI

Aslında tüm Türkiye'de Engelli yurttaşların hayatları maalesef biz, Engelsiz Engelliler, tarafından yaşanılamaz bir hale sokulmuştur.

Sürekli gözlemliyoruz ve şahit oluyoruz ki bu dezavantajlı yurttaşlarımız ve hemşerilerimiz şehir içerisinde gezinmekte. bir yerden bir yere gitmekte, kaldırımları kullanmakta, sosyal mekanlara ve idari mekanlara gitmekte bir çok zorlukla karşı karşıya bulunmaktadırlar. Özellikle yürüme engelli yurttaşlarımız tekerlekli sandalyelerle sürekli oto yolda ilerlemek zorunda kalıyorlar. Bu da onların can güvenliklerini, sosyalleşmelerini ve hayata tutunmalarını olumsuz etkilemektedir.

Konu ile ilgili ivedi bir şekilde gerekli çevre düzenlemesi ve tedbirlerin arttırılması ve başlatılması gerekmektedir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DBP,, Engelli, önergesi, rededildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı