Haber Detayı
03 Ocak 2019 - Perşembe 00:11 Bu haber 1169 kez okundu
 
Depreme ne kadar hazırlıklıyız?
Yedisu İlçesi’nde önceki gün meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki deprem, Bingöl’ün deprem gerçekliğini bir kez daha ortaya koydu. Deprem uzmanlarıyla görüştüğünü ve Yedisu’da büyük bir deprem beklendiğini belirten Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, ‘olası bir depreme ne kadar hazırlıklıyız’ diye sordu.
GÜNDEM Haberi
Depreme ne kadar hazırlıklıyız?

Uzmanların sürekli olarak Yedisu için deprem uyarısında bulunduğunu belirten Karaarslan, “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 01.01.2019’da, saat 05.09’da merkez üssü Yedisu ilçesi olan 4,2 büyüklüğünde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü de, depremin merkez üssünü Şenköy ve Yedisu ilçeleri olan 4.3 büyüklüğünde yer sarsıntısı olduğunu açıkladı. Deprem Bingöl ve ilçelerde de hissedildi. Çok şükür ki ölü, yaralı ve hasar tespitine rastlanmadı.

Günler önce görüştüğüm; İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Deprem Araştırmacısı Oğuz Gündoğdu, Türkiye’nin yüzde 96’sının deprem riski altında olduğunu ve Kuzey Anadolu Fay Hattının pusuda ve her an harekete geçebileceğini, Bingöl Yedisu’da yüksek büyüklükte deprem beklediklerini ifade etmişlerdi. Bana dedikleri şu oldu “Hocam tatbikatlar da yapılsın ama lütfen kendimizi kandırmayalım ve bu işe ciddi bir gözle bakalım. Toplum olarak da ne kadar hazırız bu depremlere ona bakalım.”

Gerçekten de ne kadar hazırız olası bir depreme… Bunu bana bir kişi çıkıp söyleyebilir mi? Sıcak evlerimizde otururken, depremzedelerin çilelerle, çoğunun evleri olmadan çadırlarda, en zor şartlarda, yaşam mücadelesine devam ettiklerini hiç düşündük mü?” dedi.

Şimdiden kriz merkezi oluşturulması gerektiğini belirten Karaarslan, “Deprem uzmanları günlerdir bangır bangır ‘7-8 şiddetinde Yedisu depremi’ için uyarılarda bulunuyor. Bunun ne kadarını önemsiyoruz, olası bir deprem için hazır mıyız? Kalıcı, iş bilir elemanlarla dolu ve her an ulaşılabilir telefonlarla, 24 saat hizmet veren, envanter ve donanımlarıyla işlev gören Bingöl genelini içeren Kriz Merkezinin bir an önce kurulması, tüm STK’ların, iş bilir gönüllü sivil vatandaşların da bu merkezde görev alması, karşılaşacağımız zorlukların çözümünde kolaylıklar sağlayacağı inancındayım. Sade bir vatandaş ve bir STK temsilcisi olarak, yapıların gerçek anlamda, denetlenmesini istiyoruz. Bingöl bilindiği üzere birinci derecede deprem bölgesinde yer almaktadır. Uzmanlar bağıra bağıra Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın (KAF) doğu ucunda yer alan Bingöl Yedisu fay hattında gerilimin yükseldiğini, 4-5 metrelik bir kırılma beklediklerine dikkat çekiyor. Yetkililer bunu göz ardı etmemeli… Depremin öldürmeyeceğini, alınamayan önlemler ve denetimsiz yapıların öldüreceği gerçeğini unutmamalıyız. Yedisu, Bingöl ve ilçelerine bir kez daha geçmiş olsun dileklerimle tüm yetkililerden olası bir deprem ciddi anlamda önemsenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Depreme, ne, kadar, hazırlıklıyız?,
Yorumlar
Haber Yazılımı