Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 23:16 Bu haber 1026 kez okundu
 
Depremin zamanı tahmin edilebilir mi?
Deprem üzerine çalışmalar yapan Kadir Sütçü, karıncalar ve bulutların hareketleri ile depremin zamanının tahmin edilebileceğini belirtti.
GÜNDEM Haberi
Depremin zamanı tahmin edilebilir mi?

1999 yılından beridir karıncaların ve bulutların deprem ile ilişkileri üzerine çalışma yapan Kadir Sütçü, Bingöl’de düzenlediği basın toplantısında bazı iddialarda bulundu. Sütçü, karıncalar ve bulutların hareketleri ile depremin zamanının tahmin edilebileceğini belirtti.

KARINCALARIN DEPREMLE İLİŞKİSİ

1999 yılında evinin bahçesinde karıncaların kümelenmesi ve sonrasında Gölcük depreminin yaşanması üzerine karıncaların deprem ile ilişkisini incelemeye başladığını belirten Sütçü, oluşturdukları laboratuvarda karınca kolonisi kurduklarını söyledi.

2006 yılından beridir karınca laboratuvarında kolonilerin sıra dışı davranışlarını tespit etmek için 4 saat arayla gözlem ve deneylere başladıklarını belirten Sütçü, karıncaların düşme, yol şaşırma, dağınık yürüme, yuva ağzında kümelenme, uyuşukluk gösterme, çiçek kümesi yapma, büyük küme yapma, yuva terki ve ölüm gibi hareketlerinin depremin habercisi olduğunu ifade etti.

Oluşturdukları 12 koloni üzerinden çalışma yaparak, karıncalarda bütün sıra dışı davranışların görülmesi ve karıncaların yüzde 70’inin ölmesi durumunun 6 ila 6.9 şiddetinde depreme işaret olduğunu iddia etti.

BULUTLARIN DEPREMLE İLİŞKİSİ

2008 yılından itibaren uydu görüntüleri ile deprem sitelerindeki depremlerin ilişkilerinin veya izlerinin olup olmadığı hakkında 3 saat aralıklarla gözlem ve deneylere başladıklarını belirten Sütçü, bulutların hareketlerinin depremle ilişkilerini tespit ettiklerini söyledi.

Sütçü, “284.368 hava tahmini yapılan uydu görüntülerini inceleme ve araştırma sonucunda depremlerin alçak ve yüksek hava basıncını oluşturan en önemli faktör olduğunu tespit ettik.

Türkiye ve çevresindeki depremlerin alçak ve yüksek hava basıncını oluşturduğunu inceleme ve araştırma yapmak açısından konumu, jeolojisi, sismolojisi ve meteorolojisiyle en uygun bölgedir.

Türkiye ve çevresindeki depremler 7 günlük hava tahminlerindeki alçak ve yüksek hava basıncının oluşturduğunu gösteren görüntülerdir. 7 günlük hava tahminlerinin takip edilmesiyle depremler tahmin edilebilir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Depremin, zamanı, tahmin, edilebilir, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı