Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 19:20 Bu haber 1281 kez okundu
 
Doğa çöpten geçilmiyor
Orman varlığıyla bölgenin zengin illerinden olan Bingöl’de, vatandaşlar tarafından gelişigüzel atılan çöpler çevre kirliliğine neden oluyor.
GÜNDEM Haberi
Doğa çöpten geçilmiyor

Tema Vakfı Bingöl Temsilcisi Cuma Karaarslan, Bingöl doğasının, ormanlık alanlarının kirletildiğini belirterek, ormanlık alanların korunması gerektiğini söyledi.

Karaarslan, “Bingöl ormanlık alanları kirletiliyor. Bu kirlilik toprağın ve doğanın dönüşüm gücünün çok üstünde. Bingöl ili Tunceli ile birlikte orman varlıkları açısından hem bölgenin hem de ülkenin en değerli kaynaklarını oluşturuyor.

Meşe bitki örtüsü ile iklim rejimi düzenleme, su kaynaklarını besleme, erozyon önleme, atmosfer temizleme gibi başlıklar altında ekolojik 56.000 bilimsel fonksiyonel değer üretmektedir. Bu varlıkları tahrip ederek son kalan orman varlıklarımızı çöplük alanına çevirdik. Piknik yapanların yanı sıra, doğada gezen, içen, yiyen herkesin umarsızca kirlettiği alanlarımız alarm veriyor” dedi.

“DOĞADAKİ ATIKLAR SULARI DA KİRLETİYOR”

Doğada çöplerin dönüşümüne konu endüstriyel ürün atıklarının 50 ile 100 yıl arasında yok olduğunu ifade eden Karaarslan, şunları söyledi: “Bu yok olma sürecinde her yıl yağan yağmurlar ve kar ile bu çöplerin ürettiği toksin zehirler suya karışarak, tarlada kullandığımız sular ve içtiğimiz suları kirletiyor.

Doğanın yüküne gereksiz bir düşman yüklenmeciliği gibi sürekli gittiğimiz yerleri kirletiyoruz.

Nasıl bir dünyada yaşıyoruz, kime ait. Sanki düşmanın tarlasındaymışız gibi vahşet bir ruh hali var. İçenler, içmeyenler aynı. Hep birlikte içine ettik doğanın.

Bir yandan çer çöp, bir yandan moloz dökmeler ve diğer yandan umursamaz idareler ile denetim yetersizliği. Bu doğal dengeyi bozmayın. Doğaya bıraktığınız her olumsuz davranış, size ve çocuklarınıza olumlu olumsuz mutlaka döner. Hem de bir daha geri dönülmez yaralar açarak.”

“ORMANLAR KORUNMALI”

Doğaya, ormanlara sahip çıkılması gerektiğini belirten Karaarslan, “Bu orman varlıklarını biz dikmedik. Tamamen Rabbin bir lütfu olarak depremsel kuşakta ve coğrafi endemiklik sonucu oluşmuş. Bu değerleri korumak, hem şimdiki hem de gelecek neslin emanetini korumaktır.

Bütün dağlar çöp yığınları içinde. Lütfen tüm piknik yapan insanlarımıza sesleniyoruz. Bir poşete doldurup şehre getireceğiniz çöpler depoda ayrışmaya gidecek, daha az zarar ve kontrollü yok etme gerçekleşecektir. Bu son doğa kalesi de düşerse, toprak ve su yok olur. Ve tabi ki buna bağlı Bingöl ve bölge olumsuz etkilenir. Bir dünya ve bir ömür var. En değerlisi ikisini de emanet bilip korumaktır.

Biz her hafta bir yerde birkaç saat temizlik yapacağız. Ama bu yeterli değil, en değerlisi kirletmemek.

Kamu alanında istihdam edilen ve toplum yararına çalışan işçiler bu alanda değerlendirilmeli, bölgede uyarıcı eğitici tabelalar ile bilinç geliştirilmeli. Bilgi, ilgi ve sevgi ile Bingöl’ü koruyalım” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğa, çöpten, geçilmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı