Haber Detayı
27 Mayıs 2016 - Cuma 01:56 Bu haber 1075 kez okundu
 
“Elektrik tesisleri 30-40 yıl önce yapılmış”
FEDAŞ Bingöl İl Müdürü Yusuf Ziya Altuncu, Genç İlçesi’nde köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Genç Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya 25 köy ve mahalle muhtarı katıldı.
GÜNDEM Haberi
“Elektrik tesisleri 30-40 yıl önce yapılmış”

FEDAŞ Bingöl İl Müdürü Yusuf Ziya Altuncu, Genç İlçesi’nde köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Genç Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya 25 köy ve mahalle muhtarı katıldı. Toplantı, Altuncu’nun konuşmasının ardından muhtarların sorunları iletmesi ve karşılıklı görüş alışverişinden sonra sona erdi. Muhtarların sorunlarını dinleyen Yusuf Ziya Altuncu:

“1998 yılından beri bu kurumda çalışıyorum. Bu kurumun hemen hemen her yerinde çalıştım belirli dönemlerde. Memleketimizdeki, özellikle köy seviyesindeki insanlarımızın yaşadığı sıkıntılar, gerek bizimle yapmış olduğu paylaşımlar, gerekse bizim yaptığımız tespitlerle bildiğimiz bir gerçekliktir. Özellikle son onbeş yılda ülkemizdeki gelişen ekonomiden kaynaklanan refah seviyesi, insanların elektriğe olan inancını eskiye nazaran çok daha önemli kılmıştır.”dedi.

Altuncu ‘‘Eskiden 3,4 hatta 7 gün elektrik kesintisi yaşanabiliyordu. Ama şimdi değil günler, 2 saatlik bir kesinti hayatımızın standartlarını düşürüyor.’

Muhtarlarla yaptığı toplantıda elektrik ve teknolojiye hayatımıza etkilerini anlatan Altuncu “Şimdi köylerimizde içme suları var, çamaşır makineleri var, bulaşık makineleri var. Ekonomik durumu iyi olan köylerimizde klima, bilgisayarlar da var. Bunların hiç biri elektrik olmadığı zaman işe yaramayan malzemedir. En basitinden herkesin cep telefonu var. Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, 20 yıl önce cep telefonu olmadan nasıl yaşıyorduk diye soruyoruz kendimize. Gelişen teknolojinin temelinde elektrik var. Elektrik olmadığı zaman bu sistem tıkanıyor. Elektriğin hayatımızın içine girmesiyle birlikte kesinti ile ilgili tolere edilebilen zaman şimdi edilemiyor. Eskiden 3,4 hatta 7 gün elektrik kesintisi yaşanabiliyordu. Ama şimdi değil günler, 2 saatlik bir kesinti hayatımızın standartlarını düşürüyor. “ifadelerini kullandı

Altuncu “Şu anda ikamet ettiğiniz köylerdeki elektrik tesisleri 30 40 yıl önce yapılmış.’

Konuşamsında köylerdeki elektrik tesisatının Özal dönemine ait olduğunu söyleyen Altuncu “Şu anda ikamet ettiğiniz köylerdeki elektrik tesisleri 30 40 yıl önce yapılmış. 80 ile 85 arasındaki Turgut Özal dönemindeki sistem ile bu düzen kurulmuş. O zamanlar bu düzen kurulurken, insanların bir an önce elektrik alması hesaplandı. Bunu yaparken 20 30 yıl sonrası hesaba katılmadı. Bütün direkler ağaç direk ile yapılmış, ana hatlar en kısa mesafe neresiyse oradan getirilmiş. Bu insanlar önce elektrik alsınlar, sonra revize ederiz diye düşünülmüş.” Dedi.

 

Kaynak: Editör: Arif.A
Etiketler: “Elektrik, tesisleri, 30-40, yıl, önce, yapılmış”,
Yorumlar
Haber Yazılımı