Haber Detayı
20 Mayıs 2016 - Cuma 15:40 Bu haber 1684 kez okundu
 
Emeklinin maaşı kademeli olarak artacak
Emekliler arasında yaşça büyük ve geçim derdi fazla olan emekliye daha çok zam yapılacak. Bu oran bazı emeklilerde yüzde yüzü bulacak.
EKONOMİ Haberi
Emeklinin maaşı kademeli olarak artacak

Emeklinin maaş zammında geçim ve bakım sıkıntısı dikkate alınacak. Yapılan çalışmaya göre; emekliler arasında yaşça büyük ve geçim derdi fazla olan emekliye daha çok zam yapılacak. Bazılarının maaş zammı yüzde 100'e çıkacak.

SGK yetkililerinden alman bilgiye göre; emekli maaşları artık geçim durumuda dikkate alınarak belirlenecek. Yeni sistemle yaşlı emekliye çok daha yüksek oranlı zamlar yapılmasının önü de açılacak.

KADEMELİ ORAN OLACAK

Bakıma muhtaç hale gelmiş ve geçim sıkıntısı yaşayan, örneğin; 80 yaşın üzerindeki bazı emeklilere yüzde 100 zam yapılabilecek. 80 yaşmda 1100 lira maaş alan bir emekliye 2200 lira maaş verilecek.

YAŞ DÜŞTÜKÇE BU ORAN AŞAĞI ÇEKİLECEK

70-75 yaş aralığındaki emekli için aldığı maaşın yüzde 80'i, yaşı 65-70 arası olanlara aldığı maaşın yüzde 60-65'i oranında artış yapılması üzerinde duruluyor.

Yüzdelik artış haricinde bugüne kadar daha çok maaş düzeyinde, oransal artışlar dikkate almıyordu. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyondaki yüzdelik artışa göre zam alırken, memur emeklileri toplu sözleşmede belirlenen yüzdelik zammı alıyordu. Yeni sistemle emekliler arasında yaş aralığına göre aylık bağlanması planlanıyor. Böylece yaşı ilerleyene daha fazla ödeme yapılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emeklinin, maaşı, kademeli, olarak, artacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı