Haber Detayı
31 Mayıs 2016 - Salı 00:49 Bu haber 1097 kez okundu
 
Emniyet Amerine gözaltı soruşturması
Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada yetkisi olmadan iki vatandaşı gözaltına alan Emniyet amiri hakkında kamu davası açıldığı söylendi. Bir gazetede yayınlanan ‘‘ teröristlere güvercin polise şahin’’ başlıklı haberin asılsız olduğu belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Emniyet Amerine gözaltı soruşturması

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ‘‘Polisin iki vatandaşı linçten kurtarmak için koruma amaçlı gözaltına aldırdığı, bu nedenle polis hakkında Cumhuriyet savcısı Uygur Meydan tarafından kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak suçundan soruşturma açıldığı, Uygur Meydan'ın paralel yapı mensubu olduğu vb. iddialardan bahsedilmektedir. Haberin öncesi ile ilgili 27.05.2016 tarihli haber 27.05.2016 tarihinde basın açıklaması yapılmış olup, burada paralel yapı iddialarına da cevap verilmişti.’’ Denildi.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığından konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında;

‘‘10/10/2015 tarihinde il merkezinde gösteri yapan bir grup “katil Devlet, katil Erdoğan..vb” sloganlar atmıştır. Olay yerinden geçmekte olan iki vatandaşımız bu gruba “asıl katil sizsiniz ..vb” sözlerle tepki göstermişlerdir. Göstericilerin kendilerine tepki gösteren vatandaşların üzerine yürümek istemesi çevrede bulunan diğer vatandaşlar tarafından engellenmiş, her iki taraf birbirinden ayrılmıştır. (Bu kişilerden birisi olaydan sonra gittiği çay ocağında gözaltına alınmıştır, dolayısı ile linç tehlikesi de bulunmamaktadır)

Olayda ilgili kolluk birimleri tarafından “katil Devlet, katil Erdoğan” sloganları atarak açıkça suç işleyen kişiler için yakalama, gözaltına alma vb hiçbir işlem yapılmadığı gibi, gösteriye müdahale de edilmemiştir. Tam aksine bu sloganları atanlar değil, onlara tepki gösterenler gözaltına alınarak karakola götürülmüştür. Bu olay nöbetçi Cumhuriyet savcısı olan Uygur Meydan'a yaklaşık 3 saat sonra bildirilmiş, Cumhuriyet savcısı bu vatandaşların hangi suçlama ile gözaltına aldırıldıklarını sormuş, cevap verilemeyince derhal serbest bırakılmalarını emretmiştir. Ardından bu vatandaşları adliyeye davet ederek olayla ilgili mağdur sıfatıyla ifadelerini almıştır. Vatandaşlardan birisi kendisini haksız yere gözaltına alanlardan şikayetçi olduğunu beyan ederken, diğeri şikayetçi olmadığını beyan etmiştir.

İlgili kolluk amiri bu vatandaşları “gösteri yapan grubu provoke ettikleri” iddiası ile gözaltına aldırmıştır. Bu husus kendisinin Cumhuriyet Başsavcılığımızda verdiği ifadesinde de açıkça yer almaktadır. Dolayısı ile vatandaşların linç edilmekten kurtarılmak ve korumak için gözaltına aldırıldıkları iddiası sonradan savunma amacı ile ileri sürülmüş bir iddiadan ibarettir.

Cumhuriyet Savcısı Uygur Meydan olayla ilgili tarafların ifadelerini almaktan başka hiçbir işlem yapmamış, dosya memur suçlarına bakmakla görevli cumhuriyet savcısına tevzi edilmiştir. Bu arkadaşımız da hukuksuz emirle yetkisi olmadığı halde iki vatandaşı gözaltına aldıran ilgili emniyet müdürü hakkında kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak suçundan kamu davası açmıştır.

Öte yandan iç güvenlik yasası olarak bilinen kanunla 5271 sayılı CMK'nın 91. maddesine eklenen 4. fıkrasında mülki amir tarafından belirlenen kolluk amirlerine bazı hallerde gözaltı yetkisi verilmiştir. Bu yetkinin kullanılabilmesi için;

1-Şüphelinin bu maddede sayılan suçlardan birisini işlemiş olması,

2- Olayda suç üstü halinin bulunması,

şartlarının ikisinin de aynı anda gerçekleşmiş olması gerekir. Mevcut olayda bu şartların hiçbirisi bulunmamaktadır. (Gözaltına aldırılan bu iki vatandaş acaba bu maddede sayılan suçlardan hangisini işlemişlerdir?)

Yine kanundan açıkça anlaşılabileceği gibi gözaltı ancak şüpheliler için uygulanabilen bir tedbirdir. Hiçbir kanunda korumak vb amaçlarla mağdurun gözaltına alınması kavramı bulunmamaktadır. Bir başka anlatımla suç işlememiş olan hiçbir vatandaş kendisinin korunmak istendiği vb amaçlarla da olsa, hürriyetinden yoksun bırakılamaz, gözaltına alınarak zorla karakola götürülemez. Cumhuriyet savcılarının dahi böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılan işlem açıkça hukuka aykırıdır.

Olay Cumhuriyet Başsavcılımız tarafından öğrenilince ayrıca “katil Devlet, katil Erdoğan” sloganı atan kişilerin tespit edilerek şüpheli sıfatı ile ifadelerinin alınması emri verilmiştir. Bu kişiler hakkında 2016/645 soruşturma sayılı dosyamız üzerinden sayın Cumhurbaşkanına hakaret suçundan kamu davası açılmıştır.

Olayda gazetenin Devlete ve sayın Cumhurbaşkanına hakaret eden kişiler yerine onlara tepki gösterenlerin provokatör oldukları iddiası ile gözaltına aldırılmasını sorgulaması gerekirken, tam aksi bir tavır içine girmesi, üstelik bunu güya paralel yapı ile mücadele adına yapması anlaşılamamaktadır.’’ İfadelerine yer verildi.

 

 

 

 

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: Emniyet, Amerine, gözaltı, soruşturması,
Yorumlar
Haber Yazılımı