Erdoğan ile görüşen Putin'den açıklama
Haber
03 Mayıs 2017 - Çarşamba 22:36 Bu haber 3666 kez okundu
 
Erdoğan ile görüşen Putin'den açıklama
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de bir araya geldi.
GÜNCEL Haberi
Erdoğan ile görüşen Putin'den açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile saat 12.45'te Rusya'nın Soçi kentine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Soçi Uluslararası Havalimanı’na gelişinde, Krasnodar Bölge Valisi Veniamin Kondratyev, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Soçi Temsilciliği Başkanı Anatoliy Şostak, Soçi Belediye Başkanı Anatoliy Pahomov ve diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin Soçideki Devlet Başkanlığı konutunda bir araya geldi.

PUTİN'DEN İLK AÇIKLAMA

Karşılama sırasında "İnanıyorum ki Rusya ve Türkiye atacakları adımlarla bölgenin kaderini değiştirecek" diyen Erdoğan ardından Rusya Devlet başkanı Putin  şunları kaydetti;

"Davetimizi kırmayıp Soçiye geldiğiniz için teşekkür ederiz. İlişkilerimiz tam olarak anlaştığımız şekilde devam ediyor. Çalışma ortamında bir araya geldiğimiz bu görüşmede ikili konular ve Suriye başta olmak üzere güncel konuları görüşmek üzere imkan yakalamaktan memnunum. Sizinle görüşme trafiğimiz, Türk-Rus ilişkilerin tam normalleşme süresini tamamladıktan sonra çok özel bir karaktere sahip olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır. Rusya'ya hoşgeldiniz  Sayın Cumhurbaşkanı... Türkiye'deki halk oylamasından dolayı size tebrik ediyorum. Türkiye'deki iç siyasi durumun daha ileri gitmesi Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesine olumlu etki oluşturacak.

Çünkü sizinle beraber alacağımız kararların büyük bölümü stratejik öneme sahip olduğundan meclislerimizce de onaylanması gerekiyor."


Erdoğan "İnanıyorum ki Rusya ve Türkiye'nin burada atacağı adım bölgenin kaderini değiştirecek" ifadelerini kullandı.

Putin açıklamasında "çalışma modumuz Rusya - Türkiye ilişkilerinin özel hale geldiğini ve tamamen onarıldığını gösteriyor." dedi.

İnanıyorum ki Rusya ve Türkiye atacakları adımlarla bölgenin kaderini değiştirecek diyen Erdoğan ardından Rusya Devlet başkanı Putin ile ikili görüşmeye geçti.

ERDOĞAN: İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ ETRAFLICA ELE ALACAĞIZ

Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti: Değerli dostumun bu davetiyle Karadenizin bir yanından diğer bir yanına gelmek suretiyle bu görüşmeyi sağladığımız için çok teşekkür ediyorum. Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerimizi gerekse bölgesel sorunları etraflıca ele alma imkanı bulacağız. Değerli dostumun bu davetiyle Karadenizin bir yanından diğer bir yanına gelmek suretiyle bu görüşmeyi sağladığımız için çok teşekkür ediyorum. Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerimizi gerekse bölgesel sorunları etraflıca ele alma imkanı bulacağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan, ile, görüşen, Putin'den, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı