Haber Detayı
10 Eylül 2017 - Pazar 18:52 Bu haber 1153 kez okundu
 
Et tüketimi artıyor"
Bingöl’de hane halklarının et tüketimi ile ilgili yapılan araştırmada, hanelerin gelir düzeyi yükseldikçe et tüketiminin de arttığı sonucu ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
Et tüketimi artıyor

Bingöl Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Bölümünden Araştırma Görevlisi Ersin Karakaya ve Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Bölümünden Prof. Dr. Semiha Kızıloğlu’nun, “Bingöl İl merkezinde yaşayan hane halklarının kırmızı et talebini etkileyen faktörlerin analizi” başlıklı araştırmalarında, hanelerin gelir durumu arttıkça, gıda ve kırmızı et tüketiminin de arttığı belirtildi.

Bingöl’de 104 erkek ve 71 bayanla yüz yüze görüşülerek hazırlanan çalışmada, Araştırmaya katılanların yüzde 35,4’ünün 2000 TL altında gelir grubunda, yüzde 38,9’unun 2001-4000 TL arasında gelir grubunda, yüzde 25,7’sinin ise 4000 TL üzerinde gelir gurubunda olduğu belirtilerek, “Gelir grupları itibarı ile aylık ortalama gelir arttıkça aylık ortalama gıda harcamasının da arttığı, buna karşın aylık ortalama gıda harcamasının ortalama gelirdeki payının azaldığı görülmüştür. Ailelerin aylık ortalama gıda harcaması 876.89 TL, aylık ortalama gıda harcamasının aylık ortalama gelirdeki oranı ise 24.6 olarak hesaplanmıştır. Gelir gruplarına göre aylık ortalama et tüketim durumu incelendiğinde gelir arttıkça aylık et tüketiminin de arttığı ve aylık ortalama et tüketiminin yaklaşık olarak 4.5 kg olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Aylık ortalama et tüketimi ve aylık ortalama et harcaması 3. gelir grubunda diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur” denildi.

Çalışmada hane halklarının gıda ve kırmızı et tüketimi ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “İncelenen hanehalklarında gıda alışverişi 39 oranında “birlikte” yapılırken, kırmızı etin satın alınma durumunda da 35.8 oranında “birlikte” karar verildiği, kırmızı etin alışverişinde ise (kırmızı etin tüketilen çeşidi ve satın alınma şekli) hanehalklarında 59 oranında “baba”nın karar verici olduğu belirlenmiştir.

İncelenen hanehalklarında kırmızı etin tüketilme oranı 88 olarak saptanmış, kırmızı etin tüketilmemesinde 33.3 ile “ekonomik” nedenler ilk sırada yer almaktadır. Hanehalklarının 56.5‟i kırmızı et tüketim miktarını yeterli bulurken, 43.5‟i ise yetersiz bulmakta; bu durumun en önemli nedeni olarak ilk sırada yaklaşık 60 oranında “gelirim yetersiz” faktörünü ifade ettikleri saptanmıştır.

Hanehalklarının kırmızı et tüketim alışkanlığını değiştiren en önemli neden 35.6 ile mevsim olarak belirlenmiştir. Hanehalkları kırmızı eti sağlık nedeniyle (hastalıklardan korunmak) için 53 oranında kışın, 35 oranında ise açık havada aile yemekleri nedeniyle yazın satın aldıklarını belirtmişlerdir. Hanehalklarının kırmızı eti tercih nedenleri arasında lezzet faktörü (48.9) öne çıkmaktadır.

Hanehalkları, kırmızı eti en çok kasaplardan ( 59.9) temin etmektedirler. Kırmızı et satın alınan yer tercihinde 38.3 ile ilk sırada tazelik kalite faktörüne önem verildiği belirlenmiştir. Çalışmamızda kırmızı etin satın alınma yapısının ortaya çıkmasında veresiye kavramının ve ilde bulunan et ve süt kurumunun önemli rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Küçükbaş hayvan varlığının Bingöl ilinde fazla olması ve özellikle keçi etinin fiyatının ucuz olmasından dolayı çalışmamızda küçükbaş et tüketimi yaklaşık olarak 75 oranında saptanmıştır. Hanehalklarının kırmızı eti satın alma şekilleri içinde parça/kıyma şeklinde satın alım 30.8 ile ilk sırada yer alırken, kırmızı et satın alımının genellikle ( 62.2) aylık olarak yapıldığı belirlenmiştir.

Kırmızı et ve et ürünleri sektörünün üretici-sanayici ve tüketici boyutuyla ele alınarak organize olarak geliştirilecek stratejilerle tüketim alışkanlıklarında bir değişim oluşturulabilir. Bu sayede özellikle kırmızı et tüketiminin mevsimlerle sınırlı kalmaması tüm yıla yayılması sağlanabilir. Kırmızı et tüketiminde gelir faktörü ve ekonomik nedenlerin etkili olduğu düşünüldüğünde bu soruna çözüm olması açısından bireylerin kırmızı et satın alma yapısını etkileyen et ve süt kurumunun Bingöl ilinde Pazar payının arttırılması kırmızı et tüketimini olumlu yönde arttırabilir. Bingöl ili kırmızı et ve et ürünleri sektöründeki karar vericiler bu verileri doğru okuyarak tüketici tanımlamasını güncelleyerek üretimden pazarlamaya kadar geçen sürecin etkin çalışması sağlanmalı ve sürdürülebilir olması hedeflenmelidir.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Et, tüketimi, artıyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı