Haber Detayı
10 Haziran 2016 - Cuma 01:24 Bu haber 1377 kez okundu
 
Fenilketonüri, Tedavi merkezi kurulacak mı?
Çocuklarda Doğumdan hemen sonraki evrede teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilen, aksi halde ağır nörolojik ve gelişimsel bozukluklara ve zekâ geriliğine yol açan metabolik bir hastalık olan Fenilketonüri’de Bingöl ne durumda?
GÜNDEM Haberi
Fenilketonüri, Tedavi merkezi kurulacak mı?

Doğumdan hemen sonraki evrede teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilen, aksi halde ağır nörolojik ve gelişimsel bozukluklara ve zekâ geriliğine yol açan metabolik bir hastalık olan Fenilketonüri hastalığının tanı ve tedavisinde gecikme süresi ile tedaviye uyum hastalığın ağırlığını belirleyen en önemli unsurlardır. Fenilketonürili olduğu tespit edilen bebeklerin kan değerlerinin belirli zaman aralıkları ile ölçülmesi gerekmektedir.

Özsoy ‘‘Bingöl de tedavi merkezinin olmaması, uzman doktor, tıbbi cihaz eksikliği nedeniyle hastalar çevre illere sevk edilmekte bu da tedavi sürecini ağırlaştırmaktadır.’’

HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy meclise Bingöl’de ki Fenilketonüri hastalarının durumlarını soran Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıklarının Uzman doktor ve cihaz bakımından ne durumda olduğunu soran önerge sundu Özsoy’un Meclise sunduğu önerge de ‘‘ Hastanelerde hastalığın tanı ve tedavisi için bebeklerin kan değerlerini ölçebilecek cihaz ve bu ölçümleri değerlendirebilecek Çocuk Endokrinoloji Uzmanının bulunması gerekmektedir. Bingöl de tedavi merkezinin olmaması, uzman doktor, tıbbi cihaz eksikliği nedeniyle hastalar çevre illere sevk edilmekte bu da tedavi sürecini ağırlaştırmaktadır.’’ İfadelerini kullandı.

HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy’un Meclise sunduğu soru önergesinde ‘‘

1)2010-2016 yılları arasında, yıllara göre Bingöl ilimizde,bakanlığınız kayıtlarına göre Fenilketonüri hastası çocuklarımızın sayısı kaçtır? Kayıtlı olmayan hastaların tespiti yönünde bir çalışmanız var mıdır?

2) Bingöl ilimizde Fenilketonürililerin yaşadığı problemler nelerdir? Bu problemlerin giderilmesi için bakanlığınızca atılan somut adımlar nelerdir?

3) Bingöl ilimizde Fenilketonüri hastası çocuklarımızın tedavisi için yeterli sayıda Çocuk Endokrinoloji Uzmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, diyetisyen bulunmakta mıdır? Yok ise ataması ne zaman yapılacaktır?

4) Hangi illerde Fenilketonüri tedavi ve izlem merkezi vardır? Tahlil, tedavi ve diyet takibinin yapılabilmesi için Bingöl ilimizdetedavi ve izleme merkezi kurulması planlanmakta mıdır?

5) Fenilketonüri hastalığı ile ilgili olarak halkımızın bilgilendirilmesi amacıyla bakanlığınızca neler yapılmaktadır?

6) Ömür boyu diyetle beslenmek mecburiyetinde kalan hastalarımızın tedavileri sosyal güvenlik kuruluşlarınca karşılanmakta mıdır? Bu hastaların tedavi ve bakımlarının ücretsiz olarak yapılması ve uygun gıdaların ücretsiz olarak sunulması yönünde bir planınız bulunmakta mıdır?’’ ifadeleri yer aldı.

 

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: Fenilketonüri,, Tedavi, merkezi, kurulacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı