Haber Detayı
19 Haziran 2016 - Pazar 01:44 Bu haber 1348 kez okundu
 
Gübre’ye akademik çözüm
Profesörler terörle mücadele için devreye girdi. Nitrat oranını ölçecek dedektör, 10 saniyede kimyasal gübrenin içeriğini tespit edecek
TEKNOLOJİ Haberi
Gübre’ye akademik çözüm

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Boyacı ve akademisyen arkadaşları tarafından PKK terör örgütünün el yapımı patlayıcılarda kullanması nedeniyle yasaklanan amonyum nitrat içeren gübredeki sorunun çözümüne yönelik yeni bir cihaz geliştirildi. 


TERÖR KAYBEDECEK
Terör örgütü PKK'nın amonyum nitratlı gübrelerden nitratı ayrıştırarak güçlendirdiği bombalı eylemler nedeniyle nitratlı gübrenin yasaklanması gübre sektörünü olumsuz etkilerken, gübre sektörü ile birlikte tarımsal üretimi de etkileyecek sorunun çözümü için Hacettepe Üniversitesi'ndeki akademisyenler kimyasal gübrenin içeriğini saptayabilen üç farklı cihaz üretti. Yakın kızılötesi (Near Infrared (NIR)) ve Raman Spektroskopisi konularında uzun süredir etkili çalışmalar yürütülürken, Hacettepe Teknokent bünyesinde kurulan şirketle de cihazların üretimine ve pazarlanmasına başlandı. Gübrede saf halde yüzde 34.5 azot bulunurken bu orandaki bir azot miktarı el yapımı patlayıcı yapımında kullanılabiliyor. Geliştirilen cihazlar ise bu oranı NIR sensörü ile tespit ederek azot yoğunluğunu ölçebiliyor.

Yüzde 34.5'un altındaki azot bulunan gübrelerin tespiti ve piyasaya kontrollü şekilde sürülmesini teminen geliştirilen cihazlar, gübre sektörünün yeniden ayağa kaldırılmasına katkı sağlayacak. (Kaynak: Sabah)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gübre’ye, akademik, çözüm,
Yorumlar
Haber Yazılımı