Haber Detayı
13 Haziran 2016 - Pazartesi 01:22 Bu haber 997 kez okundu
 
HDP'li Tan, tartışma yaratacak açıklamada bulundu
HDP'li Altan Tan, AKP ile koalisyona açık olmaları gerektiğini söyleyerek "Daha ilk geceden ve parti kurullarında tartışmadan “Biz AKP ile koalisyona kapalıyız” demek doğru değildi" dedi.
GÜNDEM Haberi
HDP'li Tan, tartışma yaratacak açıklamada bulundu

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Habertürk'e verdiği röportajda çok tartışılacak açıklamalarda bulundu. 7 Haziran seçimlerinin ardından AKP ile koalisyon yapmaları gerektiğini söyleyerek "Halkın gözünde daha güçlü değildi. 7 Haziran gecesinden itibaren siyaset doğru götürülebilseydi daha farklı olurdu. 7 Haziran gecesi “Seni başkan yaptırmayacağız” sözü yerine geldi. O gece AKP iktidardan düştü ve HDP topluma vaat ettiği şeyleri yerine getirdi. Tüm bunlar olduktan sonra yeni bir hesap kitap yapılmalıydı. Daha ilk geceden ve parti kurullarında tartışmadan “Biz AKP ile koalisyona kapalıyız” demek doğru değildi. Kendi ilkelerimiz doğrultusunda AKP de dahil her türlü koalisyona açık olmalıydık. Kapıları kapatamazsınız. Başbakan partiye geldiğinde “Gelir bir kaçak çay içer, gider” diyemezsiniz..." dedi.

Altan Tan, "HDP’nin bölünmesi ve yeni bir siyasi partinin çıkması ihtimali var mı?" sorusuna "Bu ihtimal tabii ki var" ifadeleriyle yanıtlayarak "Kürtlerin büyük çoğunluğu dindar ve muhafazakâr. 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin oyu 3 milyon arttı. Daha önce AKP’ye oy vermiş 2 milyon Kürt oyunu HDP’ye verdi. Sol, sosyalist, liberal çevreden gelen oyları küçümsemiyorum. Sadece tespit yapıyorum. 1 Kasım’dan sonra ise oy kaybettik. Bunun iki sebebi var. Birincisi çatışmalı sürecin yeniden başlaması. AK Parti’den gelen seçmen HDP’nin güçlenerek AKP ile çözüm sürecini devam ettirebileceğini düşünüyordu. İkincisi aynı kitle HDP’de, güçlerinin çok üzerinde sol ve sosyalist temsilin olduğunu gördü. Seçim gecesinde “Bu sosyalistlerin zaferidir” söylemi tartışma yarattı" diye konuştu.

 

 

Kaynak: (Haber 7) - haber7 Editör:
Etiketler: HDP'li, Tan,, tartışma, yaratacak, açıklamada, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı