Hüda Par’dan OHAL değerlendirmesi
Haber
23 Temmuz 2016 - Cumartesi 00:43 Bu haber 3863 kez okundu
 
Hüda Par’dan OHAL değerlendirmesi
Hüda Par Bingöl İl Başkanlığı, “Gerek olağan hallerde gerekse de olağanüstü dönemlerde önemli olan, adaletten şaşmamak, teraziyi doğru tutmak, hislerle veya intikam duygularıyla değil, akl-ı selim ile hareket etmek ve adil olmaktır” dedi.
GÜNDEM Haberi
Hüda Par’dan OHAL değerlendirmesi

Hüda Par Genel Merkezi’nin OHAL değerlendirmesini paylaşan Hüda Par Bingöl İl Başkanlığı, “15 Temmuz gecesi silahlı kuvvetler içerisinde FETÖ mensubu oldukları düşünülen bir grup darbeye teşebbüs etmiş, akabinde de cumhurbaşkanı, hükümeti, siyasi partileri ve medyası ile topyekûn halkımızın dik duruşu ve kahramanlığı sayesinde hamdolsun hedefine ulaşamamıştır. Bunun akabinde hükümet MGK'da alınan tavsiye kararları doğrultusunda ve ülkeyi darbecilerden temizlemek gerekçesi ile üç ay süre ile olağanüstü hal ilan etti. Darbecilerin hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılması millet olarak elbette hepimizin beklentisidir.

2002 yılı Kasım ayında iktidara geldikten sonra AK Parti iktidarının yaptığı ilk icraatlardan biri OHAL'i kaldırmak olmuştu. Takip eden bütün seçim dönemlerinde AK Parti bunu bir seçim propagandası olarak kullandı. Aradan 14 yıla yakın bir süre geçtikten sonra tekrar OHAL uygulamasına geçilmiş olması ise üzüntü vericidir” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “OHAL’in üç aylık bir süre için olduğu belirtilmekte ise de ihtiyaç duyulursa bu sürenin uzatılabileceği biliniyor. OHAL uygulamasında pek çok hürriyet kısıtlanabilecek, normal zamanlarda şahit olmadığımız bazı uygulamaları görmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Bir kısım basın organlarının OHAL uygulaması hürriyetleri genişletecekmiş tarzı bir yayın yaptıklarına şahit oluyoruz. Ancak OHAL az veya çok herkesi etkileyecek. Eğer OHAL süresi uzar ve güvenlik/özgürlük dengesi özgürlük aleyhine bozulursa, uzun vadede hükümet de bundan zarar görecektir.

Gerek olağan hallerde gerekse de olağanüstü dönemlerde önemli olan, adaletten şaşmamak, teraziyi doğru tutmak, hislerle veya intikam duygularıyla değil, akl-ı selim ile hareket etmek ve adil olmaktır.

HÜDA PAR olarak darbeci çetelerin hak ettikleri cezaya çarptırılmalarına evet diyoruz, ancak bir topluluğa olan öfkemizin bizi adaletsizliğe sürüklememesi gerektiğini de özellikle hatırlatıyoruz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hüda, Par’dan, OHAL, değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı