Haber Detayı
02 Haziran 2016 - Perşembe 20:03 Bu haber 958 kez okundu
 
İçten, “Kürt Sorununu Yeni Anayasa Çözecektir”
‘Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi’ konusu üzerine konuşan Yeni Medeniyet Stratejik Düşünce Hareketi Başkanı, 24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Yeni Anayasanın Kürt sorununu ve terör sorununu kökünden çözeceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
İçten, “Kürt Sorununu Yeni Anayasa Çözecektir”

Bingöl Belediyesi öncülünde, ÜNİAK ve Bingöl Üniversitesi Öğrenci Konseyinin ortaklaşa düzenlediği ‘Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi’ konulu konferans düzenlendi.

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz, Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, AK Parti Bingöl İl Başkanı Yılmaz Seven, Belediye Meclis Üyeleri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Bingöl ÜNİAK Başkanı Mehmet Kolak, “Ülkemizde son olarak 1980 darbesinden sonra yazılan 1982 anayasası toplum içersinde kutuplaşmaya ve toplumun bir kesiminin yok sayılmasına sebep olmuştur. Bundan dolayı da ülke kendi iç sorunlarıyla uğraşmaktan gelişmeye fırsat bulamamıştır. AK Parti iktidarında bu anayasa ürünü olan sorunları çözmek için yeni bir anayasa yapmaya ihtiyaç duyulmuştur. Artık bizim darbelerle anılan bir anayasa ile değil, özgürlükle dolu bir anayasaya ihtiyacımız var. Önümüze gelen fırsatı iyi değerlendirip, hem bizim için hem de bizden sonraki nesiller için güçlü, dinamik ve toplumun her kesimini kapsayan bir anayasa yazmalıyız” dedi.

‘Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi’ konusu üzerine konuşmacı olarak katılan Yeni Medeniyet Stratejik Düşünce Hareketi Başkanı, 24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Bingöl’ün elif gibi dik duran bir şehir olduğunu belirterek, “1980 darbe anayasasına en çok red oyu veren bir şehirdir. Bingöl emin ve güvenilir bir şehir. Sivil bir anayasa ile egemenlik hakkı millete verilecektir” dedi.

Ülkenin tek çıkışının yeni bir anayasa ve başkanlık sistemi olduğunu vurgulayan İçten, “Şeyh Said olaylarında 6 bin köy yakıldı. Dersim olaylarında binlerce insan katledildi. Binlerce Kurmanç ve Zaza devlet tarafından katledildi. Sözde İstiklal Mahkemeleri’nde binlerce insanı sebepsiz yere astılar. Solculara, Sağcılara, İzmirlilere, Bingöllülere, Diyarbakırlılara zulüm yaptılar. Ülkenin doğusundan batısına herkesime zulüm ettiler. Türkiye’nin kabuk değiştirmesini istediler, yaktılar, yıktılar ve bunu başardılar. Bizleri yani toplumu İslamdan uzaklaştırdılar. Sistem kurdular, bunu da anayasal güvenceye aldılar. Devletin bütün sistemlerine çöktüler. Sosyalist, Marksist veya nasıl Müslüman olmamız gerektiğini bu sistem bize öngördü. Bürokratik bir anayasa ile yönetiliyoruz. Egemenlik hakkı şuanda milletin elinde değil. Bunun için yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Terörün sebebi de şuan ki anayasadır. Yeni bir anayasa ve Başkanlık sistemi Kürt sorununu, terör sorununu kökünden çözecektir. Tüm sorunlarımızın çözümü için sivil bir anayasa şarttır. Yeni yapılacak anayasa en kötü haliyle bile bu anayasadan iyi olacaktır” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Yeni Medeniyet Stratejik Düşünce Hareketi Başkanı, 24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’e katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İçten,, “Kürt, Sorununu, Yeni, Anayasa, Çözecektir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı