Haber Detayı
28 Aralık 2018 - Cuma 00:44 Bu haber 1011 kez okundu
 
İller Bankası krediyi onaylamadı
Bingöl Belediyesi tarafından İller Bankası’ndan askeri alan için talep edilen 25 milyon TL ve kentsel dönüşüm için talep edilen 30 milyon TL’nin onaylanmadığı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
İller Bankası krediyi onaylamadı

PTT Başmüdürlüğü karşısında yer alan askeri alan, 2 Mart 2017 tarihinde yapılan protokol ile Bingöl Belediyesine devredildi. Alanın devri nedeniyle Bingöl Belediyesi tarafından askeri tesislerin yapılması gerekiyordu. Bu tesislerin yapılabilmesi için Bingöl Belediyesi meclisi tarafından İller Bankası’ndan 25 milyon TL kredi alınması kararı alındı.

Ayrıca Bingöl Belediyesi tarafından Kültür Mahallesinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi için de İller Bankası’ndan 30 milyon TL kredi talebinde bulunulmuştu. Talep edilen kredilerin 2018 yılı içerisinde İller bankasınca onaylanmadığı belirtildi.

Bunun üzerine Bingöl Belediye Meclisi, 26 Aralık 2018 tarihinde toplanarak şu kararı aldı: “Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından Meclis Başkanlığına sunulan ek bütçenin revize edilmesi hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda; Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü tarafından gönderilen 30.04.2018 tarih ve 6303 sayılı yazılarında, "Belediyemiz ile Milli Savunma Bakanlığı (49. Komando Tugay Komutanlığı) arasında 02 Mart 2017 tarihinde yapılan arazi devir protokolü ile ilimiz Yenişehir mahallesinde Milli Savunma Bakanlığı adına tahsisli 35.000 m2 yüz ölçümlü arazinin belediyemize kazandırması için ihtiyaç duyulan ve yedi kalem askeri tesisin yapılabilmesi için bütçelerinin yetersiz oluşundan dolayı 25 milyon TL İlbank kredisi kullanımı için Belediye Meclisinin 02.10.2017 tarih ve 57 sayılı meclis kararıyla kredi kullanımı için hazırlanan dosya İlbank A.Ş Elazığ Bölge Müdürlüğüne gönderilmiştir. Bu nedenle söz konusu kredi için belediyemizce ek bütçe yapılması talebinde bulunmuştur.

Diğer taraftan İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 25.04.2018 tarih ve 6161 sayılı yazılarında "Belediye başkanlığımız tarafından yapımına başlanacak olan Bingöl Merkez Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için 2018 yılında kullanılması planlanan 37 milyon TL finansmana ihtiyaç duyulmuştur.

Bu finansman, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında satılacak olan dairelerden elde edilecek 2 milyon TL’den, İller Bankasından alınacak olan 30 milyon TL krediden ve arsa satışlarından gelecek olan 5 milyon TL’den karşılanacaktır" denilmiştir.

Ancak belediyemiz söz konusu kredilerle ilgili her türlü yazışmaları zamanında yapmasına rağmen ve daha önce bu yöndeki kredi taleplerimiz zamanında karşılanmasına rağmen 2018 yılında çeşitli nedenlerden, ülkemizde yaşanan kur dalgalanmalarından ötürü gerek merkezi hükümetin gerek İller Bankası Genel Müdürlüğünün nakit para politikalarındaki değişikliklerden kaynaklanan nedenlerle istenilen kredimiz 2018 yılı içerisinde gerçekleşmemiştir.

Bu nedenle 2018 yılı için alınan 16.05.2018 tarih ve 29 sayılı meclis kararında belirtilen arsa satış geliri olan 5 milyon TL dışında kalan 57 milyon TL ek bütçenin iptal edilerek bütçenin yeniden revize edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Aksi halde bütçenin gerçekleşme oranı çok düşük bir kalemde kalacaktır. Bütçenin gerçeklik ilkesi doğrultusunda gerçekleşebilmesi için söz konusu ek bütçe ile istenilen 55 milyon TL’nin ek kredi ve konut satışı için 2 milyon TL olmak üzere toplam 57 milyon TL'lik ek bütçenin iptal edilmesine oy çokluğu ile karar verildi.”

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: İller, Bankası, krediyi, onaylamadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı