Haber Detayı
12 Ağustos 2018 - Pazar 20:58 Bu haber 2214 kez okundu
 
“İmar barışı yeni bina yapma kanunu değil”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışının yeni bina yapma kanunu olmadığını belirterek, “İmar Barışı'na 3 milyon 780 bin vatandaşımız müracaat etmiş, 1 milyar 350 milyon lira para ödenmiştir” dedi.
GÜNDEM Haberi
“İmar barışı yeni bina yapma kanunu değil”

Başvuruların 31 Ekim'de, imar barışı bedel ödemelerinin ise 31 Aralık'ta sona ereceğini hatırlatan Kurum, burada ciddi bir talep olduğunu, yıl sonuna kadar da hem birçok vatandaşın bu projeden faydalanacağını hem de kamuya, devlete ve kentsel dönüşüme de fon ayırmış olacaklarını ifade etti.
İmar Barışı'nın 2017 sonuna kadar yapılan projeleri ilgilendirdiğinin altını çizen Kurum, "Şu anda hemen hemen tüm ekiplerin sahada tespitleri yapıyorlar. 2017 sonrasında yapılan kaçak yapılara ilişkin tespitlerimizi yapıp, İçişleri Bakanlığımıza, valiliklerimize bildiriyoruz, bunların yıkımını da gerçekleştiriyor olacağız" şeklinde konuştu.
Vatandaşlara kaçak bina yapmamaları konusunda ve buna müsaade eden belediye başkanlarına uyarıda bulunarak, şunları kaydetti: “Bu yeni bina yapma kanunu değil, bir imar barışı. 2017 sonuna kadar yapılan binaları ilgilendiriyor. Şu an yeni bina yapmaya müsaade eden bir yasa, barış değil, dolayısıyla bunları yapanlar, bunlara izin verenler hakkında Bakanlığımız olarak yapılması gereken neyse bunları süreç içerisinde yapacağımızı ve bunlara müsaade edenlere de en sert şekilde cevaplarımızı vereceğimizi herkesin bilmesini istiyorum. Bütün teftiş ve İl Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü elemanlarımız  sahada, bunların tespitlerini yapıyoruz, tutanaklarını tutuyoruz. Hem savcılık noktasında hem de valilik ve İçişleri Bakanlığı noktasında gerekli bildirimleri yaptığımızı bilmelerini istiyorum. Bu mana da buna Belediye Başkanlarımızın müsaade etmemesini de hassaten rica ediyorum.”

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: “İmar, barışı, yeni, bina, yapma, kanunu, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı