Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 18:48 Bu haber 196 kez okundu
 
Kaya: “Bingöl’de pandemi hastanesi kurulmalıdır”
HDP Bingöl İl Başkanı Veysel Kaya, Bingöl’de son günlerde artan Covid-19 vakalarına dikkat çekerek, “Bingöl Devlet Hastanesinin müsait olan kampüsünde en az 100 yataklı bir Pandemi Hastanesi yapılması hayati önem taşımaktadır” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kaya: “Bingöl’de pandemi hastanesi kurulmalıdır”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Eş Başkanı Veysel Kaya, Bingöl’de Covid-19 vakalarının artması üzerine yaptığı açıklamada, ilde pandemi hastanesi kurulması çağrısı yaptı.

Bir yandan aşı geliştirme çalışmaları sürerken, diğer yandan pandeminin yayılmasının seyri konusunda ki belirsizliklerin devam ettiğini belirten Kaya, “Bu belirsizlik daha şimdiden Bingöl Devlet Hastanesinin, Pandemi Hastanesine dönüşme riskini gözler önüne sermektedir. Pozitif vaka sayısının artması ile birlikte, yurttaşlarımızın hastaneye gitme konusundaki tedirginlikleri de aynı orantıda artmıştır. Farklı hastalıklarla hastaneye gitmek zorunda olan yurttaşların, hastanedeki pandemi hastaları sebebi ile tedirginlikler yaşadıkları, birçok hastanın da hastaneye gitmemeyi tercih ettikleri bilinmektedir. Önümüzdeki dönemde nasıl bir tablonun bizleri beklediği muamma. Bu sebeple şimdiden Bingöl Devlet Hastanesinin müsait olan kampüsünde en az 100 yataklı bir Pandemi Hastanesi yapılması hayati önem taşımaktadır. Ülke de kısa sürede yapılan Pandemi Hastanelerinin emsalleri bu ihtiyacın karşılanabileceğini bizlere göstermektedir. Pandemi Hastanesinin, Devlet Hastanesinden tamamen bağımsızlaştırılması, yayılma riski ve korkusunu da minimum seviyeye indirecektir” dedi.

Vaka sayıları ile ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Kaya, şunları söyledi: “Yetkililer tarafından sağlıklı bilgilerin aktarılmaması da ayrıca ele alınması gereken bir husus. Pozitif vaka sayısı, yoğun bakım ve entübe hasta sayısının belirsizliği hem bilmezliğe hem de kuşkuların artmasına sebebiyet vermektedir. Yetkililerin bu konuda daha duyarlı davranmaları elzemdir.

İlimiz Bingöl’de, alınan kısıtlama kararları ve yurttaşların duyarlılığı ile birlikte vaka sayıları asgari bir seyirde devam etmekteydi. Bingöl Sağlık Müdürlüğünce yapılan açıklamada yaklaşık 34 gün vaka tespit edilmediği dönemleri yaşayan Bingöl; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ortak kararı; Cumhurbaşkanlığının açıklaması ile 1 Haziran 2020 normalleşme süreci ile birlikte yeni ve farklı bölgelere yayılan vakalarla karşılaşmaya başlamıştır. Son zamanlar da yatan hasta sayısındaki ciddi artışlar, köy ve mezra karantinaları gösteriyor ki, Bingöl pandemi tehlikesini ülkede en fazla yaşayan illerden birisi konumunda.

Tekrar belirtmek isteriz ki; vaka sayısı, yatan hasta sayısı, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarının yetkililerce sağlıklı bir şekilde aktarılması konusu dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde devam eden belirsizlikler çeşitli bilgi kirliliklerine ve yurttaşların haklı tedirginliklerinin devam etmesine sebebiyet verecektir.

Son olarak yurttaşlarımızın hijyen konusunda ki hassasiyetlerini, sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi durumlarda da göstermeleri gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyor; tüm hemşehrilerimize sağlıklı ve umutlu bir gelecek diliyoruz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaya:, “Bingöl’de, pandemi, hastanesi, kurulmalıdır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı