Haber Detayı
21 Haziran 2016 - Salı 16:29 Bu haber 1974 kez okundu
 
Kiğı Yedisu yolu 3 yılda yüzde 25 yapıldı
Kiğı, Adaklı, Yayladere, Yedisu ve Sancak bölgesi için yeni bir kapı olacak yolun üç yılda ancak yüzde yirmi beş oranında yapıldığı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Kiğı Yedisu yolu 3 yılda yüzde 25 yapıldı

46 km yolun ne zaman biteceği belli değil

Kiğı Yedisu arasındaki 46 Km’lik yol, 2013 yılında başladı. Kiğı Erzincan adıyla başlayan yolun Erzincan’dan Yedisu’ya bağlantı yolu, hala ihale edilmedi. İnşaat alanına yaptığımız incelemede, yol ile ilgili bilgi aldığımız yetkili, coğrafik şartlar ve zor koşullardan dolayı 910 gün olan iş bitirme süresini ileri bir tarihe uzatıldığını söyledi.

En uzun iki tünelden biri bitti

Yapılacak 11 Tünelden 1296 metre uzunluğundaki T 2 Tüneli bitti. 1441 metre uzunluğundaki T1 tünelinde ise yüzde doksan bitmiş olduğu belirtildi. 10 metre genişliğinde olacak yol, geliş-gidişli olacak. Projenin amacı Doğu ve Güneydoğuyu Erzincan üzerinden Karadeniz’e bağlayacak önemli ve stratejik bir yol olarak kabul ediliyor.

Adaklı- Sancak üzerinden Bingöl’e bağlanmalı

Yolun Erzincan Yedisu bağlantısı ihale edilmediği gibi, Kiğı, Bingöl arasının nerden geçeceği halk arasında farklı şekilde yorumlanmaya başlandı. Kiğı barajının paralelinde geçen yolun Adaklı’ya ve Sancak bölgesinden hangi güzergâhtan geçeceği ve neden hala belirlenip ihale edilmediği merak ediliyor. Yolun devamı, Hasbağlar üzerinden giderse; bölgenin heyelanlı olduğu göz önünde bulunması gerektiğini vurgulayan Adaklı halkı, ilçenin kalkınması için yolun Adaklı ve Sancak üzerinden yeni bir güzergâh tespit edilerek Bingöl’e bağlanması gerektiğini vurgulandı.

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: Kiğı, Yedisu, yolu, 3, yılda, yüzde, 25, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı