Haber Detayı
01 Aralık 2018 - Cumartesi 00:56 Bu haber 1262 kez okundu
 
Kış lastiği takmayana 885 lira ceza
Kış lastiği takılması zorunluluğu bugün itibariyle başladı. Uygulamaya uymayan sürücülere 885 lira ceza kesilecek.
GÜNDEM Haberi
Kış lastiği takmayana 885 lira ceza

Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımada kullanılan araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği takılması zorunluluğu bulunuyor.

Valilikler, illerin hava ve iklim şartlarına göre, kış lastiği takılmasının zorunlu olduğu sürede değişikliğe gidebiliyor.

Araçların denetimi, Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda trafik ekiplerince yapılıyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANA 885 LİRA CEZA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılması, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu bugün başladı ve 1 Nisan 2019'a kadar devam edecek. Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 23,73'lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla 885 liraya çıkarılacak.

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: Kış, lastiği, takmayana, 885, lira, ceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı