Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 00:16 Bu haber 989 kez okundu
 
Köylerde çiftçi eğitimleri
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ŞÜTAŞ ekipleri, köy köy gezerek çiftçilere yönelik eğitim programları düzenliyor.
GÜNDEM Haberi
Köylerde çiftçi eğitimleri

SÜTAŞ Temsilcisi Ziraat Mühendisi Erdoğan Yener, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte köylerde yapılan toplantılarda, çiftçilere teknik konularda eğitim desteği vererek çiftçilerin sıkça karşılaştığı sorunlara çözüm üretmeye çalışıyor.

Yener, Çeltiksuyu köyünde kurulacak olan SÜTAŞ entegre tesislerinin ihtiyaç duyacağı sütü ve yem bitkilerinin karşılanması için bölgedeki tarım ve hayvancılığının gelişiminin önemli olduğuna dikkat çekerek çiftçileri üretime çağırdı. 

Toplantıda çiftçilere sunum yapan Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri, bakanlığın verdiği destekler hakkında bilgilendirme yaptı. 1,4 milyon lirası DAP kapsamında yem bitkileri üretim desteği olmak üzere Tarım Bakanlığınca Bingöl’e 74 milyon lira aktarıldığını belirten ekipler,  tarımsal ve hayvansal desteklerin ilerleyen dönemde de devam edeceğini ifade etti.

GÜLBAHAR BARAJI BİTKİSEL ÜRETİMİ ARTTIRACAK

Toplantılardan memnun olduklarını dile getiren çiftçi Adem Arın, bilgilendirmelerin sahada devam etmesi gerektiğini belirterek, “Tarım müdürlüğünün çiftçinin sorunları ile ilgilenmesi bizleri memnun ediyor. Bu yıl bize hibeli buğday tohumu verildi. Gülbahar barajının bitmesiyle ovamız suya da kavuştu. Bundan sonra inşallah ovamızda daha fazla üretim yapacağız” dedi.

TOPLANTIYA KATILAN ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ TOPRAK ANALİZİ

Çiftçi bilgilendirme toplantılarına katılan çiftçilere katılım belgesi verildi. Katılım belgesi alan çiftçiler bu belgeleri ile tarım il müdürlüğüne müracaat etmeleri halinde ücretsiz toprak analizi yatırabilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Köylerde, çiftçi, eğitimleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı