Haber Detayı
07 Haziran 2016 - Salı 23:54 Bu haber 1692 kez okundu
 
Köylülerin şap korkusu !
Bingöl de birkaç yıl önce yayılan ŞAP hastalığı çok sayıda hayvanın telef olmasına neden olmuştu. Daha önce merkeze bağlı köyler ve Karlıova köylerinde görülen şap hastalığı sarıçiçek Hacıçayır mezrasında da tekrardan görülmüştü
GÜNDEM Haberi
Köylülerin şap korkusu !

Bingöl de daha önce merkeze bağlı Aşağıçarşı, Kaleönü ve Karlıova ilçesine bağlı Serpmekaya köylerinde görülen ŞAP hastalığı, merkeze bağlı sarıçiçek köyünün Hacıçayır mezrasında tekrar ortaya çıkmıştı.

Sarıçiçek köyünde 15 büyük baş hayvanın ölümü köylüleri tedirgin etmişti

15 büyükbaş hayvanın bir hafta içerisinde nedeni belirsiz bir şekilde ölmesi hayvan yetiştiricilerini tedirgin etmişti. Bingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü 15 hayvanın ölmesi üzerine konu ile ilgili araştırma yapmak ve tedbir almak amacıyla bölgeye Veteriner Hekim yolladı.

Veteriner’in ilk teşhisi hayvanlarda Şap hastalığı belirtileri var.

Konu il ilgili Bingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünden yapılan açıklamada;  ‘‘ İlimiz Merkeze bağlı Sarıçiçek Köyü Hacı çayır mezrasında olan hayvan ölümleri ile ilgili alınan duyumdan sonra Şube Müdürlüğümüzde görevli Veteriner Hekim Rahmi Avcı tarafından 31.05.2016 tarihinde köyde yapılan ilk incelemede mevcut hasta hayvanlarda şap hastalığı belirtilerinin görüldüğü bunun dışında herhangi bir hastalık belirtisinin olmadığı kanaatine varılmıştır.  Bunun üzerine 01.06.2016 tarihin de Şube Müdürlüğünün Başkanlığında iki Veteriner Hekimle beraber adı geçen mezraya (hacı çayır) gidilerek gerekli inceleme yapılıp Şap enstitüsüne gönderilmek üzere gerekli numuneler alınmış hasta hayvanlara gerekli reçeteler yazılarak çiftçilere bilgilendirme yapıldı. Akabinde bölgeyle ilgili gerekli kısıtlamalar ve komisyon kararı ile beraber gerekli idari ve fenni tedbirler alınmıştır. Sarıçiçek köyüne 03.06.2016 tarihinde Şube Müdürü nezaretinde hastalıklı olan bölge ziyaret edilerek gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.’’ İfadelerine yer verildi.

 

 

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: Köylülerin, şap, korkusu, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı