Haber Detayı
25 Aralık 2018 - Salı 00:53 Bu haber 1244 kez okundu
 
Ödüllü bal yarışması yapıldı
Bingöl Üniversitesi ile Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliğince düzenlenen bal yarışması ödül töreni düzenlendi. Yapılan değerlendirme sonucunda Fikri Üzer, birinci oldu.
GÜNDEM Haberi
Ödüllü bal yarışması yapıldı

Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında, "Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma" alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi ve Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliğince düzenlenen bal yarışması sonuçları açıklandı.

Bingöl Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen bal yarışması ödül töreninde konuşan Bingöl Valisi Ekinci, Türkiye’nin dünya coğrafyası üzerinde ürün çeşitliliğiyle çok özel bir konumda olduğunu söyledi.

“DAHA ÇOK ÜRETMELİYİZ”

Özel konumda olmanın bedelinin ağırlığı üretmek olduğunu vurgulayan Ekinci, şunları söyledi:“Dünya coğrafyası üzerinde biz çok özel bir konumdayız ve hakikaten coğrafyamız doğudan batıya, kuzeyden güneye iklimiyle, coğrafyasıyla ürün çeşitliliğiyle çok özel bir konuma sahibiz. Dolayısıyla böyle özel bir coğrafyada yaşamanın da bedeli ağırdır. Bu bedelin ağırlığı üretmektir. Dünyada gördüğümüz kadarıyla üretmeyenler, çalışmayanlar, her zaman borçlu, mahcup ve her zaman muhtaç konumdalar. Dolayısıyla bizim üzerimize düşen her günü çalışarak, üreterek, el birliği, güç birliği yaparak, bu coğrafyanın hakkını vermektir. İnşallah sürekli hareket halinde olacağız ve sürekli üreteceğiz. Genç nesillere üretme kültürünü aktararak, ülke ekonomisini, Bingöl ekonomisini hakkettiği yere taşıyacağız.”

“VALİLİK OLARAK YAPILACAK TÜM ÇALIŞMALARI DESTEKLEYECEĞİZ”

Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür eden Ekinci,

“bildiğim kadarıyla yıllık bin 200 tona yakın üretim hacmimiz var. Ürünün pazarlanması noktasında da her hangi bir sıkıntı yok. Bingöl valiliği olarak, balla ilgili yapılan tüm çalışmaları önemsiyoruz. Bingöl balına kalite ve kimlik kazandırmaya dair yapılacak tüm çalışmalarda üniversitemizle, arı üreticileri birliğimizle, üreticilerimizle her daim birlikte olacağız. Pazar bulma ve Pazar genişletme konusunda da çalışmalarımız var ve yakında bunu alana da yansıtacağız” diye konuştu.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Çapak ise, Bingöl Üniversitesinin, Bingöl’de yapılabilecek en iyi alanlardan birini seçerek Pilot üniversite olduğunu belirti.

Bingöl üniversitesinin sadece beli bir alanda çalışmadığını, bütün alanlarda ileriye gitmeye çalıştığını kaydeden Çapak, “Önümüzdeki zamanlarda hem pilot üniversitede geleceğimiz nokta, hem de diğer alanlarda başaracağımız şeyler, her birimizi mutlu edecek ve ilimiz ve ülkemiz için hayırlı şeylere vesile olacaktır. Burada pilot üniversitede temel hedefimiz tabiki bölgesel kalkınmadır.  Hem kendi içimizde güzel şeyler yapacağız, hem de bu güzel çalışmalarla ilimizi ve bölgemizi etkileyeceğiz. Asıl verimizi ve ürünü elde etmek biraz sabır ister” ifadelerini kullandı.

“BİNGÖL BALININ KALİTESİ VE MARKALAŞMASI ORTAYA ÇIKACAK”

Düzenlenen yarışmayla birlikte Bingöl balının tescillenmesi, markalaşması, Bingöl’e aidiyeti ve kalitesinin ortaya çıkarılacağını vurgulayan Çapak, “ Bingöl balının kaliteli olduğunu hepimiz söylüyoruz. Ancak, bu kalite parametrelerini ortaya koyabilecek bilimsel yönümüz şuana kadar yoktu. Pilot üniversite ile birlikte artık ballarımızı analiz ediyoruz, bölgeleri belirliyoruz, bu yıl 108 farklı noktaya arıcılarımızla birlikte bal kovanları koyduk. Bu numuneleri aldık, analiz ettik ve bu çalışma 3 yıl boyunca devam edecek, 3 yıl sonra ortalaması alınacak. Dolayısıyla Bingöl yöresinin hangi balının, hangi kalitede olduğu tescillenmiş olacak. Bu yetmez, pazarlama lazım. Bal üretiyoruz ama bunu Türkiye ve dünyaya pazarlamamız lazım. Sizlerle birlikte çok şey başaracağımıza inanıyoruz”

“77 ÜRETİCİMİZ YARIŞMAYA KATILDI”

Bingöl İli Arı Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer de, düzenlenen yarışmaya 77 kişinin katıldığını söyledi. Bin balının daha çok tanıtılması ve kalitesinin ortaya çıkarılması için daha çok katılımın sağlanması gerektiğine işaret eden Üzer, şöyle dedi:

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında, "Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma" alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi ve Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliğiyle Bingöl yayla balının tanıtımı ve Bingöl balı kalitesinin daha da artırılması için bal yarışmasını düzenledik. Bu yarışmayı ilk defa düzenledik. Bu yarışmaya aktif üyelerimizden sadece 77 kişi katılım sağlamıştır. Bundan sonraki yıllarda da inşallah tüm üyelerimiz bu yarışmaya katılım sağlayacaktır. Katılımın daha fazla olmasıyla birlikte Bingöl balının kalitesi ve tanıtılmasını hedefliyoruz. Bu tür yarışmalar aynı zamanda hem kaliteyi, hem de arı üretimine ciddi katkılar sağlayacaktır”

Yapılan konuşmaların ardından yarışmaya katılan üreticilerden Fikri Üzer birinci, Feyzi Kalkan ikinci, Kenan Bahadır, Nihat Bezekçi ve Rıza Bircan üçüncü oldu.

Program, dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: Ödüllü, bal, yarışması, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı