Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 00:29 Bu haber 1826 kez okundu
 
Öğretmenlere deneyimsel öğrenme eğitimi
Fırat Kalkınma Ajansı 2018 yılı Teknik Destek kapsamında Solhan ilçesinde görev yapan 50 öğretmen ile 3 idari personele seminer verildi.
GÜNDEM Haberi
Öğretmenlere deneyimsel öğrenme eğitimi

Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle hazırlanan “Deneyimsel Öğrenme” projesi kapsamında Solhan İlçesi Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim okulunda proje Koordinatörü Ferhat Bayar tarafından ilçede görev yapan 50 öğretmen ile 3 idari personele seminer verildi.

Projenin içeriğine ilişkin açıklama yapan Proje Koordinatörü Ferhat Bayar, “İlçemizde faaliyet gösteren eğitim kurumlarının, bölgesel kalkınma için büyük önem arz eden yenilikçi ve nitelikli eğitim konusunda kapasitelerinin artırılmasına, bu yolla okulu erken terk problemlerinin önüne geçilmesine ve ilçenin dolayısı ile bölgenin genel eğitim başarısına katkı sağlamaktır. Bu teknik destek projenin özel amacı ise Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulundan toplamda 50 öğretmen ve 3 idari personelin Deneyimsel Öğrenme Metodolojisi konusunda mesleki yetkinliklerini geliştirmektir” ifadelerini kullandı.  

Eğitimin içeriğinin “Deneyimsel Öğrenme” olduğunu belirten Bayar, “Deneyimsel öğrenme yaklaşımı, ezberci eğitim çerçevesinin aşılmasına, derslerde pozitif bir öğrenme ortamının kurulmasına ve ders konularının deneyim yolu ile öğrenilmesine imkân tanıyan bir öğrenme teorisidir. Deneyimsel öğrenme kuramı, öğrenmede deneyimi temele alan Dewey, öğrenme sürecinde bireylerin etkin olmasının önemini vurgulayan Lewin ve zekâyı sadece doğuştan gelen bir özellik olarak görmeyip kişiler ve çevre arasındaki etkileşimin bir sonucu biçiminde nitelendiren Piaget’in çalışmalarına dayanmaktadır. Deneyimsel öğrenme teorisinin kurucusu olan David A.Kolb, deneyimsel öğrenmeyi, deneyimin bilgiye dönüştürüldüğü süreç olarak tanımlar. İstenen teknik destek kapsamında öğretmenlerimize verilecek deneyimsel öğrenme eğitiminin dört temel bileşeni olacaktır: Deneyimsel Öğrenme Döngüsü, Pozitif Bir Öğrenme Ortamı Oluşturmak, Öğrenme Stilleri ve Eğitici Rol Profilleridir” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: Öğretmenlere, deneyimsel, öğrenme, eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı