Haber Detayı
12 Aralık 2018 - Çarşamba 00:26 Bu haber 1115 kez okundu
 
“Okumada geride, konuşmada öndeyiz”
Bingöl Üniversitesinde düzenlenen panele katılan Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, “Dünya çapında okuma oranlarına baktığımızda pek de iyi bir yerde olduğumuzu söyleyemeyiz. Fakat yine başka bir istatistiğe baktığımızda konuşmada dünya çapında açık ara önde olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Okumada geride, konuşmada öndeyiz”

Bingöl Üniversitesinde ‘Bu Nice Okumaktır’ konulu panel düzenlendi. Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak moderatörlüğünde düzenlenen panele konuşmacı olarak, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Fatih Andı, Prof. Dr. Şaban Sağlık ve Doç. Dr. Dursun Ali Tökel katıldı.

Panelde konuşan Prof. Dr. M. Fatih Andı, “Kuran'ı referans olarak okumak; anı okumak, şartları okumak, bundan yola çıkarak yaratıcıyı okumak demektir. Kur'an'da Adem'in yaratılması sonrası ona isimlerin öğretilmesi ve onu hatırlaması eylemidir. Bu eylemin doğru yapılması, insanı eşrefi mahlukat mertebesine ulaştırır. Okuyamamak, iblisçe bir eylemdir. Şeytan, durumu anı okuyamadığı için huzurdan kovulmuştur” dedi.

Andı, şunları söyledi: “İnsan olmak, hikâye sahibi olmak demektir. Allah'ın hikayesi yoktur.  Allah katında zaman ve mekan sınırı yoktur. Bu yüzden Allah'ın hikâyesi yoktur. Ancak insan zaman ve mekanla sınırlı olduğu için her insanın bir hikayesi vardır. Bu dünyada yaptıklarımızla biz amel defterimize hikâyemizi yazarız” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda bütün kitapların tek bir kitabın anlaşılması için okunduğunu belirten Prof. Dr. Andı, bunu büyük okuma olarak adlandırarak, bunun Yaradan’ı ve yaratılışı anlama çabası içinde olmak olduğunu söyledi.

“OKUMAK İNSANI DEĞİŞTİRİYOR”

Panelin ikinci konuşmacısı Prof. Dr. Şaban Sağlık ise, “Okumak insanı çeşitli aşamalardan geçirerek değiştirmektedir. Bu aşamalar içinde bulunulan hal, halin değişimi, geçirilen süre ve bu sürenin sonunda oluşan yeni hal olarak adlandırılabilir. Tüm bunların sonucunda da 4 aşama meydana gelir. Bunlar, anlam, yorumlama, eleştirme ve fikir üretme aşamalarıdır. Nasıl ki birinci, ikinci ve üçüncü sınıflar sırasıyla okunmadan dördüncü sınıfa geçilemiyorsa, bu dört aşamayı yaşamadan tam bir okuma yapmış olmayız. Bizleri okumanın esasından uzaklaştıran en önemli etken, ideolojik saplantılardır. Bu saplantılar, kişiyi doğru bir okumaktan uzak tutar. Maalesef ki edebiyatımızda bu ideolojik saplantılara takılıp kalan pek çok yazar ve şairimiz vardır” dedi.

 

“KONUŞMADA DÜNYA ÇAPINDA AÇIK ARA ÖNDEYİZ”

Doç. Dr. Dursun Ali Tökel ise,  “Dünya çapında okuma oranlarına baktığımızda pek de iyi bir yerde olduğumuzu söyleyemeyiz. Fakat yine başka bir istatistiğe baktığımızda konuşmada dünya çapında açık ara önde olduğumuzu söyleyebiliriz. Kültürümüzde okuma ile ilgili pek çok kavram, terim ve sözcük olmasına rağmen, okuma eyleminin bu kadar az olması da enteresan bir durumdur. Günümüz kültür ve edebiyatına baktığımızda pek çok masal ve hikâye batılı kaynaklı. Batının kültür ve değerlerini aktarıyor.  Bu durumun bizim kültür ve değer yargılarımız da değil, batının kültür ve değerleri ile büyüyen bir nesil yetiştirdiğini görmekteyiz. Bu durum, kültürel açıdan bir tür yozlaşmaya ve çatışmaya yol açabilmektedir” dedi.

Yunus Emre'nin okuma ile ilgili görüşlerine değinen Doç. Dr. Tökel, “Yunus Emre'ye göre okumak, insanın kendisini ve sonrasında hakkı, hukuku ve hakikati bilmek ve bu bilginin sonunda kibirlenmemek, tevazu göstermektir. Nihayetinde bir gönüle girmektir” dedi.

Enstitüler konferans salonunda düzenlenen panele Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. Hakan Olgun ile Prof. Dr. Ramazan Solmaz; Genel Sekreter Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Okumada, geride,, konuşmada, öndeyiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı