Haber Detayı
03 Haziran 2016 - Cuma 01:38 Bu haber 1097 kez okundu
 
Özsoy, madencilerin sorunlarının araştırılmasını istedi
HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde bulunan Balçınlar maden ocağında çalışan maden işçilerinin yaşadığı sorunların araştırılması için meclis araştırması istedi.
GÜNDEM Haberi
Özsoy, madencilerin sorunlarının araştırılmasını istedi

HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy konu ile ilgili meclise sunduğu önergede ‘‘Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde bulunan Balçınlar maden ocağında çalışan maden işçilerinin yaşadığı sorunların açığa çıkarmış olduğu madencilik sektöründeki işçi kıyımı ve ödenmeyen ücretler sorunlarının sebeplerinin anlaşılması ve bu sorunlara geliştirilecek çözümlerin araştırılması amacıylaAnayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve talep ederim.’’ İfadeleri yer aldı.

Özsoy ‘‘Kazanılmış haklarıiçin direnen işçilerin eylemi bir gün sonra açlık grevine dönüştü.’’

HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy meclis araştırması istediği önergede gerekçe olarak ‘‘ Zonguldak'ın Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde faaliyet gösteren Deka Madencilik A.Ş. ve bu şirkete ait Balçınlar Madencilik'te çalışan yaklaşık 250 maden işçisi Ocak ayından itibaren ödenmeyen ücretlerinin ödenmesi, yok sayılan iş güvencelerinin sağlanması ve madenlerin kamu tarafından işletilmesi talebiyle 4 Nisan'da iş bıraktı. Bu tarihten sonra Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen Cemaat soruşturması kapsamında maden şirketine kayyum atandı. Daha sonra işçiler Valilik önünde ve eylemler yaparak, kent merkezinde 7 katlı iş hanının çatısında oturma eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalıştılar. Madenciler,soruşturma kapsamında şirketlere kayyum atanması üzerine 18 Nisan'da önce kayyum heyetiyle daha sonra da kent yöneticileri ile görüşmeler yaptı.Ücretlerinin ödenmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sosyal hakları için direnen işçiler, sonuç alamadı.BalçınlarMadencilik’te çalışan 85 işçi, seslerini duyurabilmek için 18 Mayıs’ta çalıştıkları kömür ocağına girerek dışarı çıkmama eylemi başlattı. Kazanılmış haklarıiçin direnen işçilerin eylemi bir gün sonra açlık grevine dönüştü.’’ İfadelerine yer verdi.

Özsoy ‘‘maden şirketleri kârlarını korumak için işçi hak ve güvencelerini kısıtlama yoluna gitti.’’

HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy konu ile ilgili sunduğu gerekçenin devamında ‘‘denetimsizlik madencilik iş kolunda faaliyet gösteren rödovansçı firmaların madencilerin emeklerini vahşice sömürmelerine zemin hazırlamaktadır. Soma Katliamından sonra kanunlaşan torba yasalarla maden işçilerinin çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla işçilere en az 2 asgari ücret verilmesi ve işçilerin haftada en fazla 37.5 saat çalıştırılması kararlaştırılmış ancak bu yasalar şirketlerin işçiler üzerinde oluşturdukları ücret ve çalışma saati baskısını azaltmamıştır. Şirketler bu sefer de işçi kıyımına ve ücretleri ödememe politikalarına başvurarak kârlarını koruma yoluna gitmişlerdir. Bunun yanında 2016 yılı başında yasalaşan yeni torba yasalarla maden sahiplerinin iş güvenliği önlemleri yatırımlarından doğan maliyet artışlarının yine işçi ve emekçilerin vergileriyle fonlanan kamu bütçesi tarafından karşılanması kararlaştırılmıştır. Özetle maden şirketleri kârlarını korumak için işçi hak ve güvencelerini kısıtlama yoluna giderken, üstüne üstlük bir de kamudan, yani işçi ve emekçilerin vergilerinden maliyet artışı desteği almaktadırlar. Böylece maden işçileri iki kere kayba uğratılmaktadır. Bu kapsamda maden işçilerinin yaşamış olduğu çifte hak kayıplarının sebeplerinin anlaşılması ve bu sorunlara getirilecek çözüm yollarının araştırılması için bir meclis araştırması açılması gerekmektedir.’’ İfadelerine yer verdi.

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: Özsoy,, madencilerin, sorunlarının, araştırılmasını, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı