Prof. Dr. Görür, Malatya’daki depremi için uyardı!
Haber
27 Kasım 2020 - Cuma 14:29 Bu haber 162 kez okundu
 
Prof. Dr. Görür, Malatya’daki depremi için uyardı!
Malatya’da meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür’den çok çarpıcı bir uyarıda bulundu. Görür ‘Bu depremler bu hattı stres transferiyle yüklemektedirler. Buradaki yerleşimler dikkatli olmalı’ denildi.
GÜNDEM Haberi
Prof. Dr. Görür, Malatya’daki depremi için uyardı!

Görür depremin hemen ardından yaptığı açıklamada ‘Arkadaşlar, Malatya- Uluköy’de 4.9’luk bir deprem oldu. Elazığ depremi ile kırılan Sivrice-Pütürge kolu gittikçe kırılarak hemen hemen Çelikhan-Erkenek hattına dayandı. Bu depremler bu hattı stres transferiyle yüklemektedirler. Buradaki yerleşimler dikkatli olmalı. Uyarısında bulundu.

Görür açıklamalarının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

Arkadaşlar, sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum. 'Çelikhan-Erkenek hattında dikkatli olunmalıdır' lafının altında bugün yarın orada deprem olacak diye anlamak yanlıştır. Oradaki yöneticilerin durumu anlayıp gerekli hazırlıkları yapması için bir uyarıdır. Bu yöreyi hep söylüyorum, biliyorsunuz. Unutmayın 1875 yılında Sivrice-Pütürge hattı kırılıp 6.7 büyüklüğünde deprem ürettikten 18 sene sonra Çelikhan-Erkenek kolu kırılarak 7.1 büyüklükte deprem üretti. Bu asırda da benzer şeyler olabilir. Bu sene Elazığ depremiyle Sivrice-Pütürge hattı kırıldığına göre Çelikhan-Erkenek hattında dikkatli olmak lazım. Tarih tekerrür edebilir. Yöneticilerimiz dikkatli olmalı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Dr., Görür,, Malatya’daki, depremi, için, uyardı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı