Haber Detayı
29 Aralık 2018 - Cumartesi 01:47 Bu haber 1369 kez okundu
 
Roboski’nin 7. yıl dönümünde basın açıklaması
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı, Roboski katliamının 7. yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı. Parti binası önünde düzenlenen açıklamaya, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, belediye başkan aday adayları ve partililer katıldı.
GÜNDEM Haberi
Roboski’nin 7. yıl dönümünde basın açıklaması

Basın açıklamasını okuyan HDP Merkez İlçe Başkanı Zeynel Barlas, “Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski Köyü’nde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu çocuk, 34 Roboskili yurttaşımız katledildi. Roboski Katliamı, Kürt halkına yönelik olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca gerçekleştirilen katliamlardan sadece biridir” dedi.

Barlas, şunları söyledi: “34 insanımızın kazan bombalarıyla paramparça edildiği Roboski Katliamı, başka bir ülkede olsa hükümetlerin düşmesi gerekirken Türkiye’de ise, bir tek kişi dahi istifa etmedi. Tam aksine bu katliamda sorumluğu bulunanlar adeta ödüllendirildi ve ödüllendirilmeye devam ediliyor. Roboski’de katledilenlerin ailelerine yönelik ise her türlü hukuksuzluk ve adaletsizlik reva görüldü. Askeri ve siyasi sorumlular yargı önüne çıkarılmadı, ama o katliamda ailesinden çok kişiyi kaybetmiş olan Şırnak Vekilimiz Ferhat Encü, dokunulmazlığı olmasına rağmen 4 Kasım’da tutuklandı.

Roboski Katliamı’nın üzerini örten, suçluları ödüllendiren AKP iktidarı, Kürt halkının iradesine el koyan kayyum politikası sonucunda Amed’te yapılan Roboski Anıtı’na da tahammül edemedi. 34 insanımızı simgeleyen bu anıt, AKP-MHP iktidarının kayyumları tarafından yıkıldı. AKP iktidarı, onların anılarına sahip çıkmamızdan da korkuyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, Roboski’yi de diğer katliamları da unutmayacağız ve unutturmayacağız.

İnsanlığa karşı işlenen bütün bu suçları yok saymak, unutturmak ya da üstünü örtmek mümkün değildir. Roboski Katliamı’nın üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, bu katliamın failleri yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmadan kalıcı, adil ve onarıcı bir toplumsal huzur sağlanamayacaktır.

Tarihte, kim tarafından yapılırsa yapılsın, hiçbir katliam ve insanlık suçu halkların yargısından ve adaletinden kurtulamamıştır. Bu suçları işleyenler ne kadar ellerindeki iktidar olanaklarını kullanarak halkın adaletinden kurtulacağını zannetseler de tarih önünde, adalet önünde,  insanlığa er ya da geç hesap vereceklerdir. Vicdansızlıkları, insanlık düşmanı uygulamaları er ya da geç hukuk önünde cezasını bulacaktır.

Bu inanç ve kararlılıkla, Roboski Katliamı’nı 7’nci yılında bir kez daha lanetliyoruz. Katliamı gerçekleştirenlerden mutlaka hesap soracağız. Adalet sağlanıncaya kadar Roboski’de donan kanımız toprağa karışmayacaktır.”

 

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: Roboski’nin, 7., yıl, dönümünde, basın, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı