Haber Detayı
29 Eylül 2017 - Cuma 19:22 Bu haber 3342 kez okundu
 
Sağlıksız beslenme kalbi vuruyor
Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğünden ‘29 Eylül Dünya Kalp Günü’ dolayısıyla yapılan açıklamada, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde yaşanan artışa dikkat çekildi.
SAĞLIK Haberi
Sağlıksız beslenme kalbi vuruyor

Kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğu vurgulanan açıklamada, “Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir” denildi.

Sağlıksız beslenme ve alkol tüketiminin kalp hastalıklarını arttırdığı ifade edilen açıklamada, “Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür.

Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi gerekiyor” denildi.

Açıklamada, sağlıklı kalmak, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için şu önerilerde bulunuldu:

Sağlıklı beslenin. Düzenli fiziksel aktivite yapın. Alkol, tütün ve tütün ürünleri kullanmayın. Kardiyovasküler riskinizi, kilolu veya obez olup olmadığınızı, kan basıncınızı, kan şekerinizi, kan lipidlerinizi öğrenenin ve hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlıksız, beslenme, kalbi, vuruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı