Haber Detayı
21 Haziran 2016 - Salı 16:32 Bu haber 1053 kez okundu
 
Şargelilerin Yol tehdidi
Bingöl de Şarge Kayak Tesisleriyle tanınan Yolçatı ( Şarge ) köyü sakinleri, Karayollarının yol yenileme çalışmalarıyla Sağlık Ocağının yolu kesilmesine ve köyü ikiye bölen yoldan ve hayvan kazalarından şikayetçi
GÜNDEM Haberi
Şargelilerin Yol tehdidi

Bingöl de Şarge Kayak Tesisleriyle tanınan Yolçatı ( Şarge ) köyü, son zamanlarda Karayollarının yol yenileme çalışmalarıyla Sağlık Ocağının yolu kesilmesiyle isyan eden köy halkı, mantıksız buldukları yolun düzeltilmesi için birçok kuruma başvurmalarına karşın çözüm bulmadıklarından yakınıyorlar. Bingöl istikametinden gelecek bir hastayı taşıyan ambulans, iki km ileriye gidip tekrar geri dönerek sağlık ocağına gelebiliyor. Köy halkı, yapılan bu yolun mantığını çözemediklerinden dolayı ilde tüm kurumlara başvurdular ancak çözüm bulamadıklarından yakındılar.

Köyün ortasından geçen yolda hız sınırı tabelası yok

Gazetemize açıklamalarda bulunan köy halkından Sıddık Eriş, Hasan Çağala, Harun Öz ve Abdullatif Can, Karayolu mühendislerinin köyü bir tarafa hapsettiğini, bunun fizyolojik olarak mümkün olmadığını, karşı tarafta bulunan esnafın, karşı tarafa giden hayvanların yolunu kapatmalarını anlamsız bulduklarını, aklı başında yetkilerin mutlaka bunu çözmeli diye konuştular. Köy halkı, gelip geçen araçlara hız sınırı levhası yok, geçen hafta üç tane hayvan telef olduğu gibi, hayvanların sahiplerinden araçların masrafları cezası da cabası.

Ortadaki refüjü kaldırıp yol kenarlarına koruma bariyerleri konulmalı

Sağlık Ocağının önündeki refüj karşıdan karşıya kaldırılmalı, dokunmalı ışık ve yaya geçidi yapılmalıdır. Ortaya konulan bariyer kaldırılarak kenara alınmalı. Aksi halde her gün burada hayvanlarımız kazalara sebep olacak, insanlarımız hayati tehlike içinde olacak. Ayrıca bu yola hız sınırı işaretleri konulmazsa; insan hayatına zarar verebilir, yaşlısı, genci, çocuğu herkes bu yoldan karşıya geçiyor ama hiçbir işaret yok. Bir önlem yok. Bu böyle gitmez diyen köyün gençleri, “Karayolları düzeltmezse, biz bozarız. Böyle bir uygulama nerde var?, acil müdahale edilecek bir hastanın yolunu nasıl uzatırsınız? Köyün merkezinde geçen yolda bir ışık, bir yol geçiş işareti, bir hız sınırı işareti konmadan nasıl yol yapılıyor?, bunu kabullenemeyiz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: Şargelilerin, Yol, tehdidi,
Yorumlar
Haber Yazılımı