Haber Detayı
12 Kasım 2020 - Perşembe 18:59 Bu haber 107 kez okundu
 
Sigara içmek yasaklandı!
Bingöl’de toplu taşıma/minibüs durakları ile yoğunluğun olduğu cadde ve sokaklarda sigara içme yasağı, 65 yaş üstü vatandaşlara da sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.
GÜNDEM Haberi
Sigara içmek yasaklandı!

Bingöl İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Vekili Murat Kaplay başkanlığında toplanarak Covid-19 ile mücadele kapsamında bazı kararlar aldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

2020 yılı içerisinde tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid­19) salgınının yayılımında/bulaşında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı görülmektedir. Özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği izlenmektedir.

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir” denildi.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA KISITLAMA

Açıklamada, şu kararların alındığı belirtildi:

-Maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren ilimiz genelinde toplu taşıma/minibüs durakları ile araç trafiğine kapalı cadde ve sokaklarda, ilimiz merkezinde bulunan Genç Caddesi, Şehit Mustafa Gündoğdu Caddesi, Bülent Arınç Caddesi ve bu caddelerle birlikte bağlantı sokaklarında sigara içme yasağının getirilmesine,

-İlimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat 10:00­-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına karar verilmiştir.

Karara uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sigara, içmek, yasaklandı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı