Haber Detayı
10 Haziran 2016 - Cuma 23:30 Bu haber 1158 kez okundu
 
STK'lardan saldırılara kınama
Bingöl'de faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları temsilcileri Vezneciler ve Midyat'ta geçekleşen bombalı saldırıları kınadıklarını belirttiler.
GÜNDEM Haberi
STK'lardan saldırılara kınama

Geçtiğimiz gün İstanbul Vezneciler ve dün Mardin'in Midyat ilçesinde PKK'liler tarafından yapılan bombalı saldırıları kınadıklarını belirten Bingöl'de faaliyet yürüten STK'lar, özelikle Ramazan ayında yapılan bu menfur saldırıların faillerinin hiçbir kutsallarının olmadığını ortaya koyduğunu ifade ettiler. Mübarek Ramazan ayının ikinci ve üçüncü gününde yapılan bombalı saldırıları kınayan Eğitim-Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava,  Hiç bir değerden nasibini almamış terör örgütünün Mübarek Ramazan ayında İstanbul Vezneciler’de çevik kuvvet otobüsüne bombalı araçla yaptığı saldırıda 7’si polis, 11 kişi hayatını kaybetmiş, olayda 3’ü ağır, 36 kişi ise yaralandığını bu saldırının ertesi günü Mardin’in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğü önünde yapılan bombalı saldırıda ise biri 6 aylık hamile olan 2 kadın polis, 3 sivil vatandaşın şehit olduğunu 51 vatandaşın da yaralanmıştır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” dedi.

"Huzura kast edilen bu menfur olayı lanetliyoruz"

Yapılan saldırıların milletin birlik ve beraberliğini bozmak için olduğunu belirten Kava, "Olayın Ramazan ayında olması ve kadın, hamile, genç, yaşlı, sivil ayrımı gözetilmeden acımasızca gerçekleşmiş olması bizlere bir kez daha terörün dininin, dilinin, ırkının olmadığını gösterdi. Milletimizin huzuruna kast eden bu menfur olayı lanetliyoruz. Milletimizin birlik ve beraberliğini bozmak isteyenler, bu toprakları kan gölüne dönüştürmenin çabasında olanlar şunu iyi bilmelidirler ki, bu konuda elde edebilecekleri hiçbir şey olmadığı gibi, sonları hüsran olacaktır.” diye konuştu.

Yapılan saldırılar karşısında birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi gereğini söyleyen Kava, "Bu terörist eylemlerin içerideki uzantılarını, işbirlikçilerini, fitne ve fücuru çok iyi biliyoruz. Ülkemizi yıkmak, gelişmemizi sekteye uğratmak için varlıklarını ortaya koyanların iradesini akamete uğratmak için sağduyulu davranmalı, el ele verip birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmeliyiz. Terörü, terör örgütlerini ve arkalarındaki güçleri, yerli ve yabancı işbirlikçileri bir kere daha lanetliyor; saldırıda hayatını kaybeden polislerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Ensar Vakfı Bingöl Şube Başkanı Mansur Katıksız ise “Huzur, Güven, Sükûnet ayı olan Ramazan ayında şeytanlar zincire vurulmuş, kötülüklerin kapısı kapatılmış, insanların hayırda iyilikte yarış içinde olmaları gerekirken, ilk on gününde Allah'ın Rahmetinin indiği günlerde cana kıymak, kan akıtmak, gözyaşına sebep olmak asla kabul edilecek bir durum değildir. Bu ayın hürmetine insanların duygularını, düşüncelerini, söylemlerini ve yaptıklarını Rahmani süzgecinden geçirmelerini diliyorum. Toplumsal duyarlılığımızı top yekün ortaya koymamız gerekir ve her fert kendini sorumlu hmeli, bizler bu coğrafyada yaşayanlar olarak merhamet duygularımızı ön plana çıkarıp asli duruşumuzu ortaya koymalıyız. Bu düşüncelerle Ramazan-ı Şerif hürmetine Rabbim gaflette dalalette olanları islah etsin.” diye konuştu.

İstanbul Vezneciler ile Mardin’in Midyat ilçesinde bombalı araçlarla düzenlenen saldırıları lanetlediklerini ifade eden Bingöl Kalem-Der Başkanı Yusuf Efe de "PKK emperyalist güçlerin taşeronu olduğunu bir kez daha göstermiştir. Mukaddes ayda gerçekleştirilen bu saldırıların terörün hiç bir kutsalının olmadığını ispat etmiştir.  Bu saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve yakınlarını kaybedenlere Allah'tan sabır diliyoruz.” şeklinde konuştu.


 

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: STK'lardan, saldırılara, kınama,
Yorumlar
Haber Yazılımı