Haber Detayı
22 Haziran 2016 - Çarşamba 00:00 Bu haber 1059 kez okundu
 
Taş Ocakları Doğaya Zarar veriyor
Gökçekanat köyünde bulunan Taş Ocağın köy sakinleri tarafından istenmemesi ve bu köy sakinleri ile Taş ocağı personeli arasında yaşanan gerginliğin basına yansımasından sonra HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy Taş Ocakları ile ilgili meclise soru önergesi Verdi.
GÜNDEM Haberi
 Taş Ocakları Doğaya Zarar veriyor

 

HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy verdiği soru önergesinde ‘‘Bingöl ilinde yerleşim yerlerine yakın yerlerdekurulan taşocakları birçok köyümüzün doğasını tahrip etmekte ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Taşocakları köylerin su kaynaklarını kirletmekte ve kurumasına neden olmaktadır. Ocaklarda kullanılan patlayıcılar köylerde deprem etkisi yaratarak evlerin hasar görmesine neden olmaktadır. Doğa ve insan sağlığı açısından olumsuz etkileri sürekli gündeme gelen taşocaklarının neden olduğu tehlikeler için acil çözümler üretilmelidir.

            Bu bağlamda;

  1. Bingöl il sınırları içerisinde toplam kaç taş ocağı faaliyet göstermektedir?

  2. Faaliyet gösteren ocaklara hangi kriterlere göre ruhsat verilmektedir?

  3. Patlayıcılar nedeniyle evleri zarar gören köylülerin zararını karşılamak için yürütülen bir çalışma var mıdır?

  4. Sağlık sorunları yaşanmasına, tarım alanlarının ve su kaynaklarının zarar görmesine neden olan bu ocakların ruhsat, denetim ve kontrolleri nasıl ve kimler tarafından yapılmaktadır?

  5. Taşocaklarının tarımaverdiği zararı karşılamaya yönelik bir çalışmanız var mıdır?

  6. Bakanlığınızca taşocaklarının faaliyet gösterdiği yerlerde tahrip olan doğanın korunması için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?’’ ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: , Taş, Ocakları, Doğaya, Zarar, veriyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı