Haber Detayı
18 Mayıs 2016 - Çarşamba 21:32 Bu haber 1419 kez okundu
 
TEFECİLİK sorunu mecliste
HDP Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy Bingöl’de ki ‘‘ TEFECİLİK’’ sorununu meclise taşıdı.
GÜNDEM Haberi
TEFECİLİK sorunu mecliste

Özsoy verdiği önergede Bingöl’de devlet tarafından yeterli derecede desteklenmeyen istihdam alanı eksiliğiyleberaber büyüyen işsizlik sorunu ve tüketim fazlalığı nedeniyle birçok vatandaş son zamanlarda, kazanç elde etmek amacıyla ödünç para veren ve toplum içinde “tefeci” olarak bilinen kişilerden yasal olmayan yollarla, faiziyle ödenmek üzere borç para aldığını. Artan enflasyona oranla düşük maaşlarla geçimini sürdürmek zorunda kalanbirçok kamu emekçisi ve zor ayakta kalabilen esnaf da borcunu ödeyebilmek veya ihtiyaçlarını karşılamak için bu yola başvurmak mecburiyetinde bırakıldığını. Son zamanlarda artan ekonomik sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bu ve benzeri sorunların önlenmesi ve mağdur edilen vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli çalışmalar bir an önce başlatılmasına değindi.

Özsoy’un TBMM’ye verdiği önergede;

  1. Son 5 yılda Bingöl’de tefecilik suçundan hukuki soruşturmaya tabi tutulan ve ceza alan kişi sayısı kaçtır?
  2. Göreve başladığınız günden bu yana Bingöl’de tefecilik yaptığı açık bir şekilde bilinen kişiler hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır?
  3. Tefecilik suçunun işlenmesini önlemek için bakanlığınız tarafından öngörülen caydırıcı ve önleyiciuygulamalar nelerdir?
  4. Her gün artan ihtiyaç fazlalığı ve enflasyon nedeniyle geçimini sağlamakta zorlanan kamu emekçisi ve esnafın bu duruma düşmemesi için bakanlığınız tarafından yürütülen herhangi bir destek çalışması var mıdır?
  5. Söz konusu duruma neden olan işsizlik, enflasyon ve benzeri sorunları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarınız nelerdir? İfadeleri yer aldı.

 

 

 

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör: Arif.A
Etiketler: TEFECİLİK, sorunu, mecliste,
Yorumlar
Haber Yazılımı