Haber Detayı
07 Haziran 2016 - Salı 23:55 Bu haber 1173 kez okundu
 
Terör arıcılığı vurdu
Bingöl’ün önemli simge gıdalarından biri olan bal, terör olayları yüzünden istenilen seviyede üretilemiyor. Üretimin yapılamaması da hem Bingöl’ün simgesine gölge düşüyor, hem de üreticileri mağdur ediyor.
GÜNDEM Haberi
Terör arıcılığı vurdu

1 Nisan 2016 Tarihinde Bingöl Üniversitesi Konferans Salonunda yapılan 1’inci Bingöl Arı Çalıştayında, Bingöl Balının dünya birinci olduğu belirtilmişti. Dünyada birinci olan Bingöl Balının terör olaylarından dolayı istenilen seviyede üretilmemesi üreticileri ve Bingöl’ü mağdur etmeye devam ediyor.

“Arıcılık faaliyetlerine kısıtlama getirilmişti”

Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşanan çatışmalar ve devam eden operasyonlar nedeniyle içişleri bakanlığı tarafından 5 ilin kırsal kesimlerinde arıcılık ve hayvancılık faaliyetlerine can ve mal güvenliği gerekçesiyle kısıtlama getirilmişti. Terör nedeniyle yasaklanan bölgelerde hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri sürdüren vatandaşlar yeni alan arayışlarına geçerken, geçtiğimiz günlerde yasağın kaldırıldığına dair bazı gazeteler tarafından yapılan haberler arı ve hayvan yetiştiricileri için umut kaynağı olmuştu.

Üzer: “yasak kalkmadı”

Yasağın kaldırıldığına dair yayılan haberleri yalanlayan Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer; “Yasağın kaldırıldığına dair söylentiler oldu ama resmi kaynaklar bu haberleri yalanladı. Söylentilere inanmamak gerek.  Arıcılar olarak gerçekten sıkıntı çekiyoruz. Bu konuda vali beyle görüştük vali beyde yardımcı olmak istedi fakat can güvenliği olmadığı için izin verilmedi bizde can güvenliğimiz için yasağa uymak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“15 Haziran-25 Temmuz arası üretim var”

Bingöl’de balın 15 Haziran ve 25 Temmuz arasında elde edildiğini belirten Üzer; “ Yasağın 15 gün içinde kaldırılması halinde arıcılık faaliyetlerine devam edeceklerini kaldırılmaması halinde Bingöl’de bu yıl bal üretim oranının yarı yarıya etkileneceğini biliyoruz. Geçtiğimiz yıl 1200 ton bal elde etmiştik bu oranın yüzde ellilik kısmını yaylalardan sağlıyorduk. Yaşanan terör olaylardan dolayı yasaklanan bölgelerde arıcılık faaliyetlerini gerçekleştiremediğimiz için bu yıl elde edilecek balın 600 tona inmesini bekliyoruz. Bu oran Bingöl ekonomisi için büyük bir kayıptır. Bingöl’de üretilen yayla balı dünyanın en iyi balı olarak seçildi. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu il sıralamasında ise yine Bingöl birinci sıradadır.  Bingöl’de Bin 100 arı yetiştiricisi var bunlarda geçimini bu şekilde sağlıyor. Yaşanan terör olaylarından dolayı hem balcılar hem balımız hem de Bingöl’ dünya birincisi iken terör mağduriyeti yaşıyor. Umarım bu yasak ve olaylar biran önce son bulur ve biz Bingöl’ün adını bu listeden düşürmemek için elimizde geleni yapacağız” dedi.

 

 

Kaynak: (Bingölünsesi) - Bingölün Sesi Gazetesi Editör:
Etiketler: Terör, arıcılığı, vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı