Haber Detayı
29 Aralık 2018 - Cumartesi 01:48 Bu haber 1027 kez okundu
 
UMKE'den hasta kurtarma operasyonu
Bingöl’de son günlerde etkili olan kar yağışıyla birlikte birçok köy yolu ulaşıma kapandı. İlgili kurumlar kapalı yolları ulaşıma açmak için çalışma yürütürken, yolda mahsur kalan hasta ve vatandaşların imdadına Bingöl 112 ve UMKE ekipleri yetişiyor.
GÜNDEM Haberi
UMKE'den hasta kurtarma operasyonu

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle hastaneye ulaşamayan vatandaşları kurtarma operasyonları ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada,

“Birkaç gündür şiddetli bir şekilde bastıran kar, bazı bölgelerde şiddetli tipiyle birlikte yolların kapanmasına neden oldu. Kar ve tipi nedeniyle sağlık kuruluşlarına ulaşamayan vatandaşlarımız için ilimiz Acil 112 ve UMKE Ekipleri hasta kurtarma çalışmalarına seri bir şekilde başladı.

Önceki gün saat 15.00 sularında solunum sıkıntısı yaşayan bir vatandaş, Komuta Kontrol Merkezimizi aramış, 15.15’te ekiplerimiz hastamızı kurtarmak için yola çıkmıştır. Yoğun tipi nedeniyle vakaya yetişmekte güçlük çeken ekibimiz, akşam saat 21.00’da hastaya ulaşmış, burada ilk müdahaleyi yapan ekiplerimiz, hastayı Adaklı İlçe Hastanesine ulaştırılmıştır.

Yine aynı gün Solhan Kırık Köyü Otluca Mezrasında ikamet eden ve Hipertansiyon ön tanısı konan bir vatandaşımız için ekiplerimiz seferber oldu. Yoğun kar ve tipi dolayısı ile 1 saatlik yürüme ile hastamıza ulaşan ekiplerimiz, ilk müdahalenin ardından hastayı Solhan Devlet Hastanesine kaldırmıştır.

Yoğun kar yağışının devam ettiği ve tipinin geçit vermediği dün de ekiplerimiz hasta kurtarma operasyonlarını sürdürdü. Karlıova bölgesinde hasta kurtarmaya giden ekiplerimiz, yolda kaza yapan vatandaşlarımızın da imdadına yetişti. Kaza yaparak yol kenarına kayan aracın içinde bulunan vatandaşlarımıza ilk yardımı yaparak, yol kenarındaki kara saplanan araçlarını yola çıkardı.

-2 AYLIK BEBEK KURTARILDI-

Karlıova Karlıca Köyünde ikamet eden ve yüksek ateşi olan 2 aylık bebek için yakınları Komuta Kontrol Merkezimizi aramışlardır. İl Sağlık Müdürlüğümüzce yolun kapalı olduğu paydaş kurumlarla paylaşılmış, İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı UMKE Ekiplerimiz, Tam Paletli Ambulansla 3 saatlik çalışmayla Karlıca Köyüne ulaşmış, burada ilk müdahaleyi yapan ekiplerimiz hastayı Karlıova Devlet Hastanesine ulaştırmıştır.

Karlıova Yukarı Yağmurlu Köyünde ikamet eden, daha önce Elazığ Fırat Üniversitesinde ameliyat olan ve şu an genel durumu kötü olan bir vatandaşımız, Komuta Kontrol Merkezimizi aramış, İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı UMKE Ekiplerimiz yoğun çaba harcamış, 3,5 saatte hastaya ulaşmış, burada ilk müdahaleyi yapan ekiplerimiz hastayı Karlıova Devlet Hastanesine ulaştırmıştır” denildi.

Açıklamada, “İl Sağlık Müdürlüğümüz Acil 112 ve UMKE Ekiplerimiz, 1 tam paletli, 5 yarım paletli, 1 çekici, 2 UMKE Kurtarma Aracı, 7 adet 4x4, 25 adet 4x2 araç ve toplam 264 personelle 7/24 görev başında olup, her şartta hizmet vermektedir. Kar kış, gece gündüz demeden 7/24 vatandaşlarımıza hizmet vermeye çalışan personelimize teşekkür ediyor, İl Sağlık Müdürlüğü olarak her koşulda vatandaşlarımıza sağlıklı hayat geçirmeleri hususunda daima hizmet edeceğimizi tekrar ediyoruz” denildi.

 

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: UMKE'den, hasta, kurtarma, operasyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı