Haber Detayı
29 Ekim 2018 - Pazartesi 13:03 Bu haber 1242 kez okundu
 
Vali Mantı Aksaray’a atandı
Cumhurbaşkanı kararıyla Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 20 ile yeni valiler atandı. Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Bingöl Valisi Ali Mantı Aksaray Valiliğine, Beypazarı Kaymakamı Kadir Ekinci de Bingöl valiliğine atandı.
GÜNDEM Haberi
Vali Mantı Aksaray’a atandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla 20 ile yeni valiler atandı, 18 ile başka illerden, bir ile de merkez valiliğinden atama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan kararlara göre, 9'u kaymakamlık görevlerinden olmak üzere 20 il için yeni valilerin atamaları gerçekleştirildi. Diğer 18 ilden 17'sine başka illerden valiler atandı, birine ise merkez valiliği görevinden atama yapıldı. Valisi değişen 39 ilden 13'ü büyükşehir statüsündekilerden oluşuyor. 
Ayrıca, 21 ilin valileri Mülkiye Başmüfettişi olarak görevlendirildi. Bir kadın vali İçişleri Bakanlığı emrine alındı, bir ile de yeni kadın vali atandı. 
VALİ MANTI AKSARAY’A ATANDI

Cuma günü gece açıklanan ve önceki gün resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 30 Haziran 2017’de Bingöl Valisi olarak göreve başlayan Ali Mantı, Aksaray Valiliğine atandı. Bingöl’de 16 ay görev yapan vali Mantı’nın Bingöl’den ayrılması şaşkınlıkla karşılandı.

Bingöl’deki görev süresi 1.5 yıldan az devam eden Vali Mantı’nın Aksaray’a atanmasının siyasi bir karar olduğunu tartışılmaya başlandı.

VALİ MANTI’NIN ÖZGEÇMİŞİ

2 Ocak 1964 yılı Çorum-Alaca doğumlu olan Mantı, ilk, orta ve lise öğrenimini Alaca’da tamamlamış olup, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.  

1990 yılında Tokat Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başlayan Mantı, sırasıyla Amasya Göynücek, Trabzon    Şalpazarı, Kayseri Akkışla’da Kaymakam Vekilliği, Yozgat  Yenifakılı-Şefaatli, Artvin Ardanuç ve Kastamonu Çatalzeytin, Balıkesir Bandırma'da Kaymakamlık, Sivas, Amasya, Kayseri illerinde Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

 Ankara Mamak Kaymakamı iken Bingöl Valiliğine atanan Mantı, 30 Haziran 2017’de Bingöl’deki görevine başladı. Mantı, evli ve 3 çocuk babasıdır.

BİNGÖL’ÜN YENİ VALİSİ KADİR EKİNCİ

Cumhurbaşkanı kararıyla Ankara’nın Beypazarı Kaymakamı Kadir Ekinci, Bingöl’ün yeni valisi oldu.

1974 Yozgat Sorgun doğumlu olan Bingöl’ün yeni valisi Kadir Ekinci, İlk, orta ve lise tahsilini Sorgun’da tamamladı. Ekinci, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldu. 1998 -1999 yılları arasında İzmit’te askerlik görevini tamamlayan Ekinci, 2000 yıllında Kaymakamlık mesleğine Sivas Kaymakam adayı olarak başladı.

İl stajının ardından, Hafik’te Kaymakam Refikliği stajını bitirdi. Mülkiye Teftiş Stajını tamamladıktan sonra Milli Güvenlik Kurulunca düzenlenen Kamu Diplomasisi kursuna katıldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından düzenlenen Yabancı dil kursunun ardından; Konya (Emirgazi) ve Çankırı (Eldivan) Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulundu.

Londra’da yabancı dil eğitimini tamamlayarak yurda dönen Ekinci, 88. Dönem Kaymakamlık kursuna katıldı.

2004 yılında Sivas (Koyulhisar) Kaymakamlığı’nda göreve başlayan Ekinci daha sonra Sivas (Gölova) Kaymakamlığı, Sivas Vali Yardımcılığı ve Samsun (19 Mayıs) Kaymakamlığı , Gazipaşa Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

Evli ve 4 çocuk babası olan Ekinci; 1 Aralık 2016’da Beypazarı Kaymakamlığı’na atandı.

 

 

 

 


 

Kaynak: () - Bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: Vali, Mantı, Aksaray’a, atandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı