Yazı Detayı
31 Mart 2017 - Cuma 23:50 Bu yazı 626 kez okundu
 
ELVEDA KIŞ MERHABA BAHAR
Narin Tenekeci
narintenekeci@hotmail.com
 
 

 

            Her mevsimin kendine has bir güzelliği vardır. Biz ülke olarak çok şanslıyız, dört mevsimi de bir arada dolu dolu yaşıyoruz. Aynı anda Antalya da denize girilirken, Erzurum da kayak yapılır, Ankara da bahar yağmurları yağarken, Muğla da ise badem ağaçları çiçek açar.

Hangi mevsim daha çok sevilir diye bir anket çalışması yapılsa ilk sırayı kesinlikle İlkbahar mevsimi alır. Adı üstünde ilkbahar. Kışın verdiği kasvet ve gri atmosfer ilkbaharın gülümseyen güneşiyle birlikte kaybolur gider. Baharın ilki ve sonu yok, ilkbaharı da sonbaharı da sevilir benim güzel ülkemin.

Kısa süren kış geceleri, sıcak içecekler, yün çoraplar, kalın kazaklar, kısacası buz gibi hava, soğuk ve kar. Evet, artık üç ay süren koca bir kış bitti. İlkbahara girdik artık, havalar açmaya başladı. Baharın o güzel mis gibi kokusu etrafı sardı, artık güneş bile güzel açıyor. Parklar bahçeler hüzün kokan sessizliğini bitirdi. Çocukları yavaş yavaş kabul etmeye başladı.

            Yaz geldi mi insanın aklına hemen tatil gelir. Okulların tatil olmasıyla birlikte öğrencilerin, öğretmenlerin ve en önemlisi velilerin dinlenmesi gerekir. Kimi tatil bölgelerinde kimi de bulunduğu şehirde veya köylerinde geçirirler tatillerini.

            Kışın heyecanla beklediğimiz ve özlediğimiz güneşin bolca tadını çıkarırız. Yaz aylarında tatil yerleri dolup taşar. Herkes sözleşmiş gibi otelleri sahilleri doldurur, çalışanlar ve öğrenciler bütün kışın yorgunluğunu eğlenerek ve dinlenerek çıkarırlar.

            Sonuçta kış tekrar gelecek. Sonbahara girmeden kışın soğuk nefesini hmez kimse, o yüzden üç ay sürecek yazın tadını doya doya çıkarmalı. Ben kendi adıma söyleyeyim kıştan çok yaz aylarını bağı bahçeyi severim. Boşuna dememişler her güzel şey çabuk biter diye.

            Güzelim yaz gelir ve geldiği gibi kimseye hesap vermeden vedalaşmadan ansızın çeker gider, bizde öylece bakakalırız arkasından.

            Heyecanla beklediğimiz ve çabucak biteceğini bildiğimiz yazın güzelliğini huzurla, mutlulukla ve en önemlisi sağlıkla geçirmek ümidiyle…

            Sevgiyle kalın…

 
Etiketler: ELVEDA, KIŞ, MERHABA, BAHAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı