Gökhan Yurdagül MEB'in Evlat Ayrımı !
Yazı Detayı
03 Mayıs 2015 - Pazar 02:16 Bu yazı 1861 kez okundu
 
MEB'in Evlat Ayrımı !
Gökhan Yurdagül
gokhanyurdagul@hotmail.com
 
 
Sözler ve kelimelerden oluşan cümleler. İnsanın ağzından çıktımı geri dönmeyen sözler. Tutulur mu ya da yutulur mu? Yürekteki vicdana bağlı. Vicdan yoksa sözlerin ağırlığı da yoktur. Aradan aylar geçmesine rağmen tutulmaya çalışılan bir söz…
 Sonunda Maliye onayladı. Sözleşmeli öğretmenlerin kadrosunun ilk adımı atılmış oldu. Ufukta az da olsa güneşin biraz aydınlığı görülmeye başlandı. Bakalım güneşin tamamını  ne zaman göreceğiz? Zamanın kısa olmasını umuyorum. Eğer zaman kısa olmazsa,milletin siyasetçiye olan güvenini  her geçen gün azaltmaktan başka bir iş yapamayacaklardır.
 Sağlık Bakanı’nın Maliye Bakanlığı’ndan gelen bu onay işlemine sıcak bakmadığı yönündeki haberler sözleşmeli öğretmenleri derinden üzmüştür. Acaba Sağlık Bakanı 4B’li öğretmen ile 4B’li sağlıkçı arasındaki farkları biliyor mudur?
   En basit fark maaş farkıdır. 4B’li sağlıkçıların en büyük isteği eş durumundaki tayın haklarının düzenlenmesidir. Ancak sayın Sağlık Bakanı bunu düzelteceğine sözleşmeli öğretmenlerin kadro onayına ters yorum yapması gerçekten ilginç ve komik ötesi bir durum olmuştur.
   Sağlık Bakanına soruyorum; hasta olan bir insan  hastaneye geldiğinde sağlık personeline “ sen sözleşmeli misin yoksa kadrolu musun?”   diye sorup alacağı cevaba göre muayeneyi yarıda bırakıp başka hastaneye gidiyor mu? Maalesef öğretmenlere bu soru sorulup veli öğrencisini göndermemekte ve sınıf değiştirmekte.
   Sayın Sağlık Bakanı siz bunun nasıl bir duygu olduğunu biliyor musunuz? Ya da sözleşmeli öğretmenlere kız bile verilmediğini biliyor musunuz? Öğretmenlik mesleği ile sağlık mesleğini bir tutmanız ne acıdır.
 Unutmayın ki: “Doktorun yanlış bir tedavisi bir hastayı öldürür. Ama öğretmenin yanlış bir tedavisi binlerce insanı öldürür”. 
***********************************************************
 Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmenlere uyguladığı işkence devam etmekte. Eski bakan tarafından yüzden fazla tekrar edilen eşitlik açıklamaları şu an balon gibi tek tek sönmekte. Sözleşmeli öğretmenlerin müdür yetkili olma haklarının  bile ellerinden alınması bu balonların sönmesinin ilk adımıdır.
 Kadrolularla sözleşmelilerin eşit olduğu açıklamasını söndüren ikinci açıklama ise 81 il valiliğine gönderilen “Sözleşmeli öğretmenlerin görevlendirilmeyeceği ve yerine ücretlilerin çalıştırılmayacağı” yönündeki yazıydı. Hani eşitti?
 Kadroluya gelince can canan; sözleşmeliye gelince patlıcan. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu tür  acımasızca açıklamaları köy şartlarında kalacak yerleri olamadığı için merkeze çekilen sözleşmeli öğretmenlerin eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde umutsuzluğa düşmesine ve performansların da azalmasına  yol açmıştır.
 Apaçık ortadır ki sözleşmeli öğretmenler bakanlığın üvey evlatlarıdır. Kadrolular öz evlatlar ve ücretliler ise evlatlıktır. Hani derler ya mum yatsıya kadar… İşte mum yandı söndü gerçekler ortaya serildi.
***************************************************************
 Şimdi diyeceksiniz ki “Gökhan hocam biz o doğan bir parçacık güneşi bile göremiyoruz. Ne olacak bu atanmayan öğretmenlerin hali?”Sayı artmakta, dur diyen azalmakta.Bakanlığın bu muhteşem açıklamasına ne demeli?
 Neymiş efendim sözleşmeli öğretmen alımı yaparak bir çok açık kapatılmış. Yahu kadrolu öğretmen alımı yapıldığında bu açık kapanmıyor mu? Kapana bilmesi için sözleşmeli ve ücretli alımı olması mı gerekmekte? Bakanlık sözleşmeli alımı yapmasaydı sizce atanmayan öğretmen sayısı bu kadar artar mıydı?
 Önce sözleşmeli aldılar sonra kadro tercih ettirip ikinci kez atama yaptırdılar. Parayı sağ cepten sola cebe, sol cepten sağ cebe… Böyle yaparsanız para harcamış olur musunuz? Yaraya neşter vurdular. Şimdi ise kanamayı durdurmak için hiçbir şey yapmamaktalar.
 Artık atanamayan öğretmenler gerçek manada iktidara küsmüş ve çaresizce beklemekteler. Hükümet  açılımı  maçılım yapacağına  atanmayan öğretmenlere açılım yapsa daha yerinde olacaktır.
 Çünkü açılım TOKİ’lerle değil, asıl açılım EĞİTİM’le olur.
**************************************************************
Yazıma küçük bir şiirimle noktalamak istiyorum. Artık başlığını siyasetçilerimiz bulsun!Saygılarımla.
 
Sırtımda işsizlik yükü
KPSS kitapları bissürü
Alnımda emek teri
Cebimde bozuk lira
                                                        Gözlerim güneşte
                                                        Kulağım mecliste
                                                         İnandım laflara
                                                         Kaldım ortada.
Odamda diplomam
Niye öğretmen olamam
Hata yaptım ALLAH’ım
Nimet’ e inanmakla…
 
Etiketler: MEB'in, Evlat, Ayrımı, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı