Yazı Detayı
01 Mayıs 2014 - Perşembe 02:02 Bu yazı 635 kez okundu
 
TANITAMADIĞIMIZ ŞEHRİMİZ “Bingöl”
Ramazan Tokuş
ramazan.tokus@gmail.com
 
 

Bildiğiniz gibi 24-27 Nisan tarihleri arasında 4 gün boyunca Ankara Atatürk Kültür Merkezinde “Bingöl Tanıtım Günleri” başlığıyla Bingölümüzü sözde tüm Türkiye’ye tanıttık. Sözde diyorum çünkü tanıtamadık ya da eğer tanıtabildiysek kötü tanıttık. Özellikle Bingöl dışında yaşayan hemşerilerimiz bilir ki; ne zaman biri bize Bingöl’ü sorsa başlarız; Dört dağın içinde olduğunu, Bingöl’ün Çobanlarını (şiir), doğal güzelliklerini, folklorünü, yüzen adalarını, kös kaplıcalarını, balını, kaymağını, tereyağını, peynirini, ayranını, sütünü, çökeleğini, etini, dut pekmezini, kuru dutunu, dut ununu, dut pestilini, cevizini, kavurmasını (kışlık), tandır ekmeğini, sac ekmeğini, pide ekmeğini, “nun kuryek”ini, burma kadayıfını, ev baklavasını,  ayrıca; Löl (gömme), sorina pel, keldoş, mastuva, ayran çorbası (germe dui), turakin (patıfe), tutmaç çorbası, kılç, lopık, maliyez, içli köfte, sirın, tutmaç, keşkek gibi yemeklerini, soğuk çeşmenin ve yado çeşmesinin kavurmasını, elmalının tepsisini daha aklıma gelmeyen birçok güzelliğini anlat anlat bitiremeyiz. Ee! peki ne oldu, neredeydi tüm bunlar, neden getiremedik, neden anlatamadık, çok yazık değil mi ?… 

 
Söylenecek o kadar çok şey var ve bir o kadar da söyleyecek hiçbir şey yok.
 
Hemen her insanın, hatta organizasyonda stand açan hemşerilerimiz dahil olmak üzere herkesin ağzında aynı cümleler; “bu nasıl bir organizasyon ?” “hiçbir şey yok ki!” “Bir şeyler satın alalım dedik ama hiçbir şey yok” “aç geldik, burada bir şeyler yeriz diye ama hiçbir şey yok” “Bingöllü olmayan (iş yerinden vb.) arkadaşlar gelecekti ama iyiki gelmediler” vb. şeklindeydi.   Yani anlayacağınız, bal ve kadayıf dışında yukarda saydıklarımız ya hiç yok ya da sadece birkaçı çok kısıtlı ve belirli yerlerde belirli zamanlarda belirli kişilere yapılan ikramlar şeklindeydi. Stand sayısına baktığımızda ilimize ait stand sayısı orada bulunan standların 10’da 1’ine tekabul ediyor, gerisi başkalarına verilmişti. 
Yabancı standlarda; Peynir, tereyağı, trabzon ekmeği, pestil, pekmez, bal, tesbih, bıçak, süslemeler, cağ kebabı, et kavurma, döner, tatlılar ve daha sayamadığım onlarca çeşit stand ve yüzlerce ürün. En ilginç olanı ise bu yabancı standlarda da bal bulunuyor, yine yemekler de bingöle aitmiş gibi sergileniyor ancak oraya gelen çevre sakinleri zaten bu standların hep burada olduğunu ve bingöle ait olmadığını biliyor,  geriye kalan standların çoğunda kendi bölgelerine ait oldukları da yazıyor, Karadeniz mutfağı, Trabzon vakfı kebir ekmeği, Gümüşhane pestili, kömesi, sucuğu, bilmem nerenin kaya tuzu, buranın buyu, şuranın şuyu, vb. yani sözün özü içler acısı bir tanıtım organizasyonuydu.
İlimize ait ise Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, Bingöl Üniversitesi, İlçe Kaymakamlıkları ve İl Tarım Müdürlüğü, İl Kültür Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi bölgesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve Binyar derneğimize ait birer boş bir stand ve 1 bal ürünleri standı, 1 burma kadayıf standı ve 1 de mefruşat/tuhafiye standımız mevcuttu. 
Aslında organizasyona ayrılan kaynak ve stand gelirleri düşünüldüğünde bunun maddi imkansızlıkla ilgisi olmadığı çok açık. Yine organizasyonun açılışı, meclis başkanı, 5 bakan ve 10 civarında Milletvekili ve birçok bürokratın katılımıyla yapıldı ki bu da siyasal ve bürokratik katılımın ve desteğin de olduğunu gösteriyordu. Ancak ne yazık ki bakanlara bile plastik tabakta ikramlar yapıldı. Halktan gelenlerin çoğuna ise bu da nasip olmadı.
Her şeye rağmen;
Bingöl adına bu organizasyonun ilk defa organize ederek bir adım atmış olmak, ilimizi yeterince tanıtamamanın üzüntüsü içinde olsak ta, hemşerilerimizle halaylı, türkülü bir sosyal kaynaşma ve buluşma fırsatı yakalamış olmak keyif vericiydi. 
Ayrıca organizasyonun her gününde hemşerilerimizi yalnız bırakmayan Sayın Feyzi BERDİBEK’e, Standlarında sürekli misafirleri ağırlayarak, onlarla sohbet ederek ikramda bulunan, Bingöl Valimiz Sayın İbrahim TAŞYAPAN ve ekibine,  Bingöl Belediye Başkanımız Sayın Yücel BARAKAZİ ve Ekibine, Bingöl Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Gıyasettin BAYDAŞ, Bingöl Ünv. Genel Sekreteri Sayın Ramazan SOLMAZ ve ekiplerine, Sayın kaymakamlarımıza, Bingöl Ticaret Odası Başkanı ve Yönetim Kuruluna, İl Tarım Müdürü ve Ekibine, Organize Sanayi bölgesi ekibine ve gerek standlarda görev alan gerekse de katılım gösteren tüm hemşerilerime, ayrıca bu organizasyonun gerçekleşmesinde verdikleri desteklerinden dolayı Sayın Bakanımız Dr. Cevdet YILMAZ ve Milletvekilimiz Prof. Dr. Eşref TAŞ’a tüm hemşerilerim adına teşekkür etmek istiyorum.
Bundan kendimize ders çıkararak, bundan sonraki organizasyonlarda daha bilinçli ve daha fedakar davranarak ilimizi hak ettiği şekilde tanıtmak dileğiyle…
 
Etiketler: TANITAMADIĞIMIZ, ŞEHRİMİZ, “Bingöl”,
Yorumlar
Haber Yazılımı