Çin, Rusya, Pakistan ve İran dış işleri bakanları Afganistan için toplandı
Haber
17 Eylül 2021 - Cuma 17:57 Bu haber 226 kez okundu
 
Çin, Rusya, Pakistan ve İran dış işleri bakanları Afganistan için toplandı
Çin, Rusya, Pakistan ve İran arasında Duşanbe’de gerçekleşen gayriresmi görüşmede Afganistan sorunu ele alındı. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Duşanbe’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Musevi ile bir araya geldi.
GÜNDEM Haberi
Çin, Rusya, Pakistan ve İran dış işleri bakanları Afganistan için toplandı

Wang Yi, görüşmede, zorbalığa dayalı siyaset, dış askeri müdahale ve sözde “demokrasi vaadinin” Afganistan’daki mevcut duruma yol açan ana unsurlar olduğunu söyleyerek, dört ülkenin Afganistan konusunda iş birliğine ilişkin önerilerde bulundu.

Bakan Wang, Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan ile ilgili taahhütlerini etkin şekilde yerine getirip ülkeyi yeniden yapılandırma sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini ifade etti. Wang, “Afganistan’ın Afgan halkı tarafından yönetilmesi” ilkesinden hareketle Afgan halkının seçtiği kalkınma yoluna saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek tüm tarafları Afganistan’a yardım eli uzatmaya çağırarak, Afganistan’ın bölgesel iş birliğine katılımının destekleneceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Wang, bölgedeki ülkelerin Afganistan’ın yeni iktidarından beklentilerini “kapsayıcılık, terörle mücadele, komşu ülkelerle barış içinde yaşama” olarak özetleyerek Afganistan’ın yalnız bu üç faktör temelinde uzun vadeli istikrara kavuşabileceğine ve bölgedeki ülkelerin meşru menfaatlerinin korunabileceğini söyledi. Çinli Bakan son olarak Afganistan Talibanı’nın tüm terör örgütleriyle bağlantısını kesmesi gerektiğini kaydetti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin,, Rusya,, Pakistan, ve, İran, dış, işleri, bakanları, Afganistan, için, toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı